Przejdź do zawartości

Rudolf I (margrabia Badenii)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Rudolf I
Ilustracja
Rudolf I, litografia z XIX w.
margrabia Badenii
Okres

od 1268
do 1288

Poprzednik

Fryderyk I

Następca

Herman VII, Rudolf II, Hesso, Rudolf III

Dane biograficzne
Dynastia

Zähringen

Data urodzenia

ok. 1230

Data śmierci

19 listopada 1288

Miejsce spoczynku

klasztor Lichtenthal

Ojciec

Herman V

Matka

Ermengarda z Palatynatu Reńskiego

Żona

Kunegunda z Ebersteinu

Dzieci

Herman VII, Rudolf II, Kunegunda, Adelajda, Hesso, Rudolf III, Kunegunda, Ermengarda

Rudolf I (ur. ok. 1230 r., zm. 19 listopada 1288 r.) – margrabia Badenii od 1268 r. z rodu Zähringen (faktycznie – od 1248 r., w imieniu brata Hermana VI, a następnie bratanka Fryderyka I).

Życiorys

[edytuj | edytuj kod]

Rudolf był drugim synem margrabiego Badenii Hermana V i Ermengardy, córki palatyna reńskiego Henryka V z rodu Welfów. Po śmierci ojca sprawował rządy w Badenii wraz ze starszym bratem Hermanem VI – faktycznie samodzielnie po przejęciu przez Hermana praw do tytułu księcia Austrii w 1248 r. Po śmierci Hermana w 1250 r. został regentem jego syna Fryderyka I, który zmarł bezpotomnie w 1268 r. Okres wielkiego bezkrólewia wykorzystał do poszerzania dóbr rodowych. Toczył liczne spory z sąsiadami, w szczególności z biskupami Strasburga. Pozostawał w dobrych stosunkach z królem Czech Przemysłem Ottokarem II. Został pochowany w klasztorze Lichtenthal.

Rodzina

[edytuj | edytuj kod]

Żoną Rudolfa była od Kunegunda, córka Ottona I, hrabiego Ebersteinu. Mieli ośmioro dzieci, w tym czterech synów, którzy podzielili między siebie dziedzictwo po ojcu:

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]
  • Albert Krieger: Rudolf. W: Allgemeine Deutsche Biographie. T. 29. Leipzig: Verlag von Dunckler & Humblot, 1889, s. 523–525.
  • Rudolf I.. [w:] Genealogie Mittelalter: Mittelalterliche Genealogie im Deutschen Reich bis zum Ende der Staufer: Materialsammlung [on-line]. [dostęp 2017-06-16].
  • Rudolf I. Markgraf v.Baden. [w:] WW-Person [on-line]. [dostęp 2017-06-16].