Flaga Azerbejdżańskiej SRR

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Flaga Azerbejdżańskiej SRR
Flaga Azerbejdżańskiej SRR
Informacje
W użyciu

1920–1991

Wprowadzona

7 października 1952

Flaga Azerbejdżańskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej w opisanej wersji została przyjęta 7 października 1952 r.

Dominującym kolorem flagi była czerwieńbarwa flagi ZSRR. Kolor ten od czasów Komuny Paryskiej był symbolem ruchu komunistycznego i robotniczego, jako nawiązanie do przelanej przez robotników krwi. U dołu flagi znajdował się wąski pas barwy ciemnoniebieskiej.

Flaga w lewym górnym rogu zawierała wizerunek złotego sierpa i młota oraz umieszczoną nad nimi czerwoną pięcioramienna gwiazdę w złotym obramowaniu. Sierp i młot symbolizowały sojusz robotniczo-chłopski, a czerwona gwiazda – przyszłe, spodziewane zwycięstwo komunizmu we wszystkich pięciu częściach świata. Ponadto przez takie umieszczenie symboli flaga nawiązywała graficznie do flagi ZSRR.
Proporcje flagi wynosiły 2:1

Flaga Azerbejdżanu; przez krótki okres (luty – grudzień 1991 – flaga Azerbejdżańskiej SRR

5 lutego 1991 r. władze wciąż jeszcze istniejącej Azerbejdżańskiej SRR, na fali dążeń niepodległościowych, które w niespełna rok później doprowadziły do uzyskania niepodległości przez Azerbejdżan zmieniły wygląd flagi i wprowadziły nowy symbol, który po uzyskaniu niepodległości stał się flagą Azerbejdżanu. Flaga ta, w przeciwieństwie do swej poprzedniczki nawiązywała do historycznych i religijnych tradycji państwa i była nieznacznie zmienioną flagą niepodległego Azerbejdżanu z lat 1918–1920.

Poprzednie wersje flagi Azerbejdżańskiej SRR[edytuj | edytuj kod]

Wygląd flagi Azerbejdżańskiej SRR zmieniał się kilkakrotnie.

  • Początkowo, w latach 1920 – 1921 używano czerwonej flagi (symbol komunizmu) z umieszczonym w lewym górnym rogu złotym półksiężycem (symbol islamskich tradycji) i złotą gwiazdą (mogącą być zarazem symbolem islamu – jako dopełnienie półksiężyca, jak i symbolem komunizmu).
  • W 1921 r. zmieniono flagę, by pozbyć się religijnych symboli i odtąd sztandar Azerbejdżańskiej SRR był cały czerwony, a w jego lewym górnym rogu umieszczony był skrót cyrylicą rosyjskiej nazwy kraju – ССРА (czyt. SSRA).
  • Między 1937 a 1940 r. obowiązywał czerwony sztandar ze złotym sierpem i młotem (ale bez gwiazdy) w lewym górnym rogu, a pod nim umieszczony był skrót nazwy kraju w języku azerskim AzSSR, zapisany alfabetem łacińskim.
  • Następnie, do 1952 r. flaga była jak poprzednio czerwona i znajdował się na niej sierp i młot, oraz skrót azerskiej nazwy kraju, jednak odtąd skrót ten zapisywany był on cyrylicą i miał postać АзССР.

Poprzednie flagi Azerskiej SRR


od 1920 do 1921

od 1937 do 1940

od 1940 do 1952

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]