Sierp i młot

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Symbol sierpa i młota

Sierp i młot – symbol komunistyczny, spopularyzowany po rewolucji październikowej. Przyjmowały go do swoich emblematów partie komunistyczne na całym świecie, pojawiał się też on w różnych postaciach na flagach różnych państw.

Symbolika[edytuj | edytuj kod]

Znak ten symbolizować miał ideę dyktatury proletariatu, czyli tzw. „ludowładztwa” – realizowanych poprzez rządy robotników (młot) i chłopów (sierp). Sierp i młot w herbie narodowym Austrii nie jest związany z komunizmem, razem ze złotą murowaną koroną nawiązuje do idei solidarności klas społecznych: robotników, chłopów i mieszczaństwa. W innych krajach w herbach dodawano m.in.: (NRD) cyrkiel (symbolizuje rolę inteligencji pracującej), maczetę (w krajach afrykańskich, w których sierp nie był używany), karabin (Mozambik, symbolizujący udział żołnierzy).

Motyw graficzny „sierpa i młota” wraz z dodatkiem skrzydeł jest elementem logo linii lotniczych Aerofłot. W Moskwie nazwę „Sierp i młot” nosi w dalszym ciągu duża fabryka znajdująca się w centrum miasta i położony koło niej przystanek kolejowy, a także klub sportowy w tym samym mieście.

Unicode[edytuj | edytuj kod]

W Unicode symbol sierpa i młota znajduje się pod kombinacją U+262D ().

Galeria[edytuj | edytuj kod]