Flaga Mordowii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Flaga Mordowii
ros. Флаг Мордовии
erzja Мордовиянь Коцт
Flaga Mordowii
Informacje
W użyciu Zwykła i de jure wersja flagi Flaga cywilna i państwowa
Proporcje 2:3
Wprowadzona 20 maja 2008
Opis flagi trzy poziome pasy w proporcjach 1:2:1, czerwony, biały i niebieski; w polu centralnym czerwony symbol solarny
Projektant Andrej Stepanowicz Aleszkin
Warianty
Poprzednia wersja flagi
Poprzednia wersja flagi
W użyciu Akceptowany wariant flagi
Proporcje 1:2
Wprowadzona 30 marca 1995

Flaga Mordowii (ros. Флаг Мордовии)– jeden z symboli Mordowii, republiki w Rosji. Składa się z trzech poziomych pasów, czerwonego, białego i niebieskiego, oraz gwiazdy w polu centralnym.

Flaga zaprojektowana przez Andreja Stepanowicza Aleszkina w ramach konkursu ogłoszonego przez parlament Mordowii została uchwalona 30 marca 1995 roku[1]. 20 maja 2008 parlament dostosował flagę do zaleceń Rady Heraldycznej Federacji Rosyjskiej, zmieniając proporcje z 1:2 na przyjęte w Rosji 2:3 i ustalając rozmiar gwiazdy na 3:8[2].

Zasady używania flagi opisuje i reguluje konstytucja Mordowii[3].

Symbolika[edytuj | edytuj kod]

Barwy pochodzą z flagi państwowej Rosji, co oznacza jedność republiki i państwa rosyjskiego, jednak są nieco ciemniejsze niż na oryginalnej fladze. Kolor czerwony symbolizuje odwagę i siłę, biały pokój i miłość, a niebieski wielkość i piękno republiki. Znak solarny jest powszechnym w Azji i wśród ludów słowiańskich symbolem wiązanym z pozytywnymi konotacjami. Jego przedstawienie na fladze, podobne do gwiazdy Auseklisa, symbolizuje słońce, ciepło, otwartość, a także stabilność[4]. Cztery ramiona gwiazdy symbolizują także cztery plemiona Mordwinów: Erzjan, Moksza, Trejukanów i Szoksza[5].

Flaga Mordwińskiej ASSR[edytuj | edytuj kod]

Flaga Mordwińskiej ASRR, podobnie jak flagi pozostałych Autonomicznych Socjalistycznych Republik Radzieckich, była oparta na aktualnej fladze Rosyjskiej Federacyjnej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej. W latach 1934-1937 obowiązywała flaga zawierająca złoty sierp i młot, skrót МАССР oraz napis Proletariusze wszystkich krajów, łączcie się! w trzech językach: rosyjskim, erzja i moksza (dwa ostatnie zapisywane alfabetem łacińskim). W latach 1937-1954 obowiązywała flaga ze skrótem РСФСР (Rosyjska Federacyjna Socjalistyczna Republika Radziecka) oraz napisem Mordwińska ASRR, również w trzech językach (zapisanych cyrylicą). W 1954 dodano niebieski pas od strony masztu, a napis РСФСР zamieniono na sierp i młot[1].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]