Flaga Irlandii Północnej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Flaga Irlandii Północnej 1953-1972, obecnie nieoficjalna
Flaga prowincji Ulster
Ulster Nation Flag

Flaga Irlandii Północnej – obecnie Irlandia Północna nie posiada oficjalnie odrębnej flagi. Jako flaga państwowa używana jest flaga Wielkiej Brytanii, tzw. Union Jack.

W okresie 1953-1972 flagą gubernatora Irlandii Północnej była tzw. Red Hand Flag, która była także używana de facto jako flaga cywilna przez jej mieszkańców, a przynajmniej przez protestantów lojalnych wobec Korony Brytyjskiej. Była ona podobna do flagi Anglii, jednak wbrew potocznym mniemaniom czerwony krzyż nie był angielskim krzyżem Św. Jerzego, lecz został zaczerpnięty z herbu Ulsteru – historycznej prowincji Irlandii, której 6 hrabstw wchodzi obecnie w skład Irlandii Północnej, a 3 w skład Republiki Irlandii. Sześcioramienna gwiazda oznaczała 6 hrabstw, zaś czerwona ręka była zaczerpnięta także z herbu Ulsteru i była dawnym godłem rodu możnowładczego O’Neill. Korona wskazywała na przynależność do Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.

W 1972 w związku z wzrostem napięcia w kraju, władze brytyjskie zniosły autonomię Irlandii Północnej i wprowadziły rządy bezpośrednie z Londynu. Jednocześnie zniesiono oficjalny status Red Hand Flag.

Obecnie Red Hand flag jest używana nieoficjalnie przez część mieszkańców Irlandii Północnej, zwłaszcza gdy jest to wymagane. Z braku innej flagi jest także używana jako symbol reprezentacji sportowych Irlandii Północnej. Po odzyskaniu autonomii nie przywrócono jej jednak statusu oficjalnego. Katolicy północnoirlandzcy za swoją flagę narodową uważają flagę Irlandii.

Flaga prowincji Ulster to czerwony krzyż na złotym (żółtym) tle. Na środku mieści się tarcza oraz czerwona ręka.

Zwolennicy niepodległości Irlandii Północnej (jako państwa niezależnego zarówno od Londynu, jak i od Dublina) używają własnej flagi (Ulster Nation Flag) – krzyż św. Patryka umieszczony jest na granatowym tle, a sześcioramienna gwiazda nie jest ukoronowana.

Zobacz też[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]