Flaga Libii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Flaga Libii
‏علم ليبيا‎
Flaga Libii
Flaga Libii
Informacje
W użyciu

Flaga narodowa oraz bandera cywilna i państwowa

Proporcje

1:2

Wprowadzona

1951, 2011

Warianty
Bandera marynarki wojennej
Bandera marynarki wojennej
W użyciu

Bandera wojenna

Flaga Libii − prostokątna flaga z białym półksiężycem i gwiazdą na czarnym poziomym pasie, znajdującym się pomiędzy o połowę węższymi pasami: czerwonym i zielonym. Została ona określona jako flaga państwowa przez Narodową Radę Tymczasową w deklaracji konstytucyjnej z 3 sierpnia 2011 roku; jest to flaga używana przez rebeliantów w 2011 roku i wcześniejsza flaga Królestwa Libii. Kolory flagi symbolizują historyczne krainy wchodzące w skład dzisiejszej Libii: Fazzan (czerwony), Cyrenajkę (czarny pas z półksiężycem) i Trypolitanię (zielony); ponadto są to barwy panarabskie.

Historia[edytuj | edytuj kod]

1951–1969 Flaga Królestwa Libii została wprowadzona po uzyskaniu niepodległości w 1951 roku. Flaga ta bazowała na fladze Senussich. Za rządów Kaddafiego flaga ta była używana przez monarchistów libijskich oraz szeroko rozumianą opozycję.

1969–1972 Po rewolucji libijskiej władzę w kraju przejął Muammar al-Kaddafi, który ogłosił powstanie Libijskiej Republiki Arabskiej. Wprowadzono także nową flagę, o barwach stosowanych przez inne państwa arabskie począwszy od rewolucji egipskiej z 1952 roku.

1972–1977 W 1972 roku Libia wraz z Egiptem i Syrią utworzyły Federację Republik Arabskich. Państwa członkowskie przyjęły wspólną flagę, także czarno-biało-czerwoną, z centralnie umieszczonym wizerunkiem jastrzębiaherbem Kurajszytów.

1977–2011 11 listopada 1977 roku oficjalna nazwa państwa została zmieniona na "Wielka Arabska Libijska Dżamahirijja Ludowo-Socjalistyczna". Ustanowiono także nową flagę: prostokątną, o proporcjach 1:2, w całości zieloną. Była to jedyna na świecie flaga państwowa o jednolitej barwie. Kolor zielony symbolizował przede wszystkim islam oraz "zieloną rewolucję" w rolnictwie. Jeden kolor to także wyraz równości wszystkich obywateli.

od 2011 Flaga używana wcześniej, w latach 1951–1969. Wprowadzona po obaleniu Kaddafiego w wyniku wojny w Libii w 2011.

Dawne flagi[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]