Flagi terytoriów zależnych

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Flagi terytoriów zależnych – lista flag obowiązujących we wszystkich terytoriach zależnych.

Zgodnie z definicją, flaga to płat tkaniny określonego kształtu, barwy i znaczenia, przymocowywany do drzewca lub masztu[1]. Może on również zawierać herb lub godło danej jednostki administracyjnej. Część terytoriów zależnych używa flagi państwa, które nimi zarządza (jak np. większość terytoriów zależnych od Francji[2]), natomiast część posiada własne flagi.

Spis treści: Do góryA B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Terytorium Wzór Opis
Akrotiri Flagą używaną na Akrotiri jest flaga Wielkiej Brytanii, powstała z połączenia symboli Anglii, Szkocji i Irlandii[3][4].
 Zobacz też: Flaga Wielkiej Brytanii.
Anguilla Flaga Anguilli została przyjęta 30 maja 1990 roku[5][6]. Jest bazowana na brytyjskim Blue Ensign, z flagą Wielkiej Brytanii umieszczoną w kantonie. W części swobodnej umieszczona została tarcza, z trzema pomarańczowymi delfinami na białym tle ponad niebieskim polem[5][7][6].
 Osobny artykuł: Flaga Anguilli.
Aruba Flaga Aruby została przyjęta 18 marca 1976 roku[8][9][a]. Jest to niebieski prostokąt o proporcjach 2:3. W prawym górnym rogu, przy drzewcu znajduje się czerwona gwiazda z białym konturem, a poniżej umieszczone zostały dwa wąskie, poziome, żółte pasy[8][9][11].
 Osobny artykuł: Flaga Aruby.
Baker Flagą używaną na wyspie Baker jest flaga Stanów Zjednoczonych[12].
Bermudy Flaga Bermudów została oficjalnie przyjęta w październiku 1967 roku[13]. Jest to czerwony prostokąt o proporcjach 1:2[13]; w kantonie umieszczona została flaga Wielkiej Brytanii, natomiast w części swobodnej – herb kolonii[6][13][14].
 Osobny artykuł: Flaga Bermudów.
Bonaire Flaga Bonaire została przyjęta 15 grudnia 1981 roku[10]. Składa się z małego pomarańczowego trójkąta przy drzewcu oraz dużego, niebieskiego trójkąta w części swobodnej, odseparowanych białym ukośnym paskiem. Na pasku znajduje się symbol kompasu w kolorze czarnym, a wewnątrz niego – czerwona, sześcioramienna gwiazda[15].
 Osobny artykuł: Flaga Bonaire.
Brytyjskie Terytorium Antarktyczne Flaga Brytyjskiego Terytorium Antarktycznego została przyjęta w 1998 roku. Jest to biały prostokąt, z flagą Wielkiej Brytanii w kantonie oraz herbem kolonii umieszczonym w części swobodnej[6].
Brytyjskie Terytorium Oceanu Indyjskiego Flaga Brytyjskiego Terytorium Oceanu Indyjskiego została przyjęta w 1990 roku[6]. Jest to biały prostokąt z sześcioma falowanymi, niebieskimi pasami. W kantonie znajduje się flaga Wielkiej Brytanii, a w części swobodnej umieszczony został herb terytorium[6][16].
Brytyjskie Wyspy Dziewicze Flaga Brytyjskich Wysp Dziewiczych została przyjęta 15 listopada 1960 roku[17][18]. Flaga, o proporcjach 1:2, jest bazowana na Blue Ensign – w kantonie znajduje się Union Jack, a w części swobodnej znajduje się herb wysp[17][18][19].
Curaçao Flaga Curaçao to prostokąt podzielony na trzy poziome pasy, niebieski, żółty i niebieski, w stosunku 5:1:2. W lewym górnym rogu znajdują się dwie białe, pięcioramienne gwiazdy[20].
 Osobny artykuł: Flaga Curaçao.
Dhekelia Flagą używaną w Dhekelii jest flaga Wielkiej Brytanii, powstały z połączenia symboli Anglii, Szkocji i Irlandii[21][4].
 Zobacz też: Flaga Wielkiej Brytanii.
Falklandy Flaga została przyjęta w 1948 roku[6]. Wywodzi się z Blue Ensign. W kantonie znajduje się flaga Wielkiej Brytanii, a w części swobodnej umieszczony jest herb terytorium[6][22].
 Osobny artykuł: Flaga Falklandów.
Francuskie Terytoria Południowe i Antarktyczne Flagą używaną we Francuskich Terytoriach Południowych i Antarktycznych jest flaga Francji[23].
 Zobacz też: Flaga Francji.
Georgia Południowa i Sandwich Południowy Flaga Georgii Południowej i Sandwichu Południowego jest bazowana na Blue Ensign. W kantonie umieszczona jest flaga Wielkiej Brytanii, a w części swobodnej znajduje się herb[24].
Gibraltar Flaga została przyjęta w 1983 roku[6]. Jest to prostokąt podzielony na dwa poziome pasy, biały i czerwony, w stosunku 2:1. Na białym pasie umieszczony został czerwony zamek, z którego bramy zwisa złoty klucz[6][25].
 Osobny artykuł: Flaga Gibraltaru.
Grenlandia Flaga Grenlandii została zaprojektowana przez lokalnego artystę i przyjęta w 1985 roku[6]. Jest to prostokąt podzielony na dwa równe, poziome pasy, biały i czerwony. Przy drzewcu znajduje się koło, którego górna połowa jest czerwona, a dolna – biała[6][26].
 Osobny artykuł: Flaga Grenlandii.
Guam Flaga Guamu została przyjęta 4 czerwca 1917 roku[27][6]. Jest to niebieski prostokąt z czerwonym konturem, o proporcjach 22:41. Na środku umieszczone zostało godło Guamu[27][28][6]. Flaga może być wywieszana wyłącznie wraz z flagą Stanów Zjednoczonych[6].
 Osobny artykuł: Flaga Guamu.
Guernsey Flaga Guernsey została przyjęta 9 maja 1985 roku[29][6][30]. Jest to biały prostokąt, wewnątrz którego znajduje się czerwony krzyż świętego Jerzego, z mniejszym, złotym krzyżem wewnątrz niego[6][30][31].
 Osobny artykuł: Flaga Guernsey.
Gujana Francuska Flagą używaną w Gujanie Francuskiej jest flaga Francji. W użyciu są jednak liczne flagi regionalne, również o charakterze nieoficjalnym[32].
 Osobny artykuł: Flaga Gujany Francuskiej.
Gwadelupa Flagą używaną w Gwadelupie jest flaga Francji. W użyciu są jednak liczne flagi regionalne o charakterze nieoficjalnym[33].
 Zobacz też: Flaga Francji.
Howland Flagą używaną na wyspie Howland jest flaga Stanów Zjednoczonych[12].
Jan Mayen Flagą używaną na wyspie Jan Mayen jest flaga Norwegii[34].
 Zobacz też: Flaga Norwegii.
Jarvis Flagą używaną na wyspie Jarvis jest flaga Stanów Zjednoczonych[12].
Jersey Flaga Jersey została przyjęta 7 kwietnia 1981 roku[6][35]. Jest to biały prostokąt, wewnątrz którego znajduje się czerwony krzyż świętego Andrzeja. Ponad krzyżem umieszczony został ukoronowany herb Jersey[6][36].
 Osobny artykuł: Flaga Jersey.
Kajmany Flaga Kajmanów została przyjęta w 1999[37]. Jest to niebieski prostokąt o proporcjach 1:2[37]. W kantonie znajduje się flaga Wielkiej Brytanii, a w części swobodnej umieszczony został herb[6][37][38].
 Osobny artykuł: Flaga Kajmanów.
Kingman Flagą używaną na rafie Kingman jest flaga Stanów Zjednoczonych[12].
Majotta Flagą używaną na Majotcie jest flaga Francji[39].
 Zobacz też: Flaga Francji.
Mariany Północne Flaga Marianów Północnych została przyjęta w 1972 roku[6]. Jest to niebieski prostokąt, z umieszczonym pośrodku symbolem białej gwiazdy na tle tradycyjnych kamieni, na których społeczność mieszkańców stawia domy. Całość została otoczona wieńcem[6][40].
 Osobny artykuł: Flaga Marianów Północnych.
Midway Flagą używaną na w Midway jest flaga Stanów Zjednoczonych[12].
Montserrat Flaga Montserratu została przyjęta w 1962 roku[6]. W kantonie niebieskiego prostokątu została umieszczona flaga Wielkiej Brytanii, a w części swobodnej znajduje się herb terytorium[6][41].
 Osobny artykuł: Flaga Montserratu.
Navassa Flagą używaną na wyspie Navassa jest flaga Stanów Zjednoczonych[42].
Niue Flaga Niue to żółty prostokąt, w którego kantonie umieszczona została flaga Wielkiej Brytanii, z dodanymi pięcioma żółtymi gwiazdami[6][43].
 Osobny artykuł: Flaga Niue.
Norfolk Flaga wyspy Norfolk to prostokąt podzielony na trzy pionowe pasy: zielony, biały i zielony, z umieszczoną na środku zieloną sylwetką sosny[44].
 Osobny artykuł: Flaga Norfolku.
Nowa Kaledonia

Nowa Kaledonia posiada dwie oficjalne flagi – obok flagi Francji używana jest flaga Kanaków, przyjęta oficjalnie w 2010 roku[45][46]. Flaga ta złożona jest z trzech poziomych pasów, niebieskiego, czerwonego i zielonego oraz żółtego koła, na które nałożony jest czarny symbol flèche faîtière, tradycyjna ozdoba dachów[46].
 Osobny artykuł: Flaga Nowej Kaledonii.
 Zobacz też: Flaga Francji.
Pitcairn Flaga Pitcairn została przyjęta w 1984 roku[6]. Jest bazowana na brytyjskim Blue Ensign, z flagą Wielkiej Brytanii umieszczoną w kantonie. W części swobodnej znajduje się herb terytorium[6][47].
 Osobny artykuł: Flaga Pitcairn.
Polinezja Francuska Flaga Polinezji Francuskiej to prostokąt podzielony na trzy poziome pasy: czerwony, biały i czerwony, w stosunku 1:2:1. Na środku umieszczone zostało godło terytorium[6][48].
 Osobny artykuł: Flaga Polinezji Francuskiej.
Portoryko Flaga Portoryko, zaprojektowana przez Antonio Vélez Alvarado lub Manuel de Besosa, została przyjęta 25 lipca 1952 roku[49]. Jest to prostokąt złożony z pięciu poziomych pasów, naprzemiennie czerwonych i białych oraz umieszczonego przy drzewcu niebieskiego trójkąta z białą gwiazdą w środku[6][49][50].
 Osobny artykuł: Flaga Portoryko.
Reunion Flagą używaną na Reunionie jest flaga Francji[51].
 Zobacz też: Flaga Francji.
Saba Flaga Saby została przyjęta 6 grudnia 1985. Jest to prostokąt podzielony na dwa poziome pasy: czerwony i zielony. Na środku umieszczony został biały romb, a wewnątrz niego – żółta pięcioramienna gwiazda[10].
 Osobny artykuł: Flaga Saby.
Saint-Barthélemy Flagą używaną w Saint-Barthélemy jest flaga Francji[52].
 Zobacz też: Flaga Francji.
Saint-Martin Flagą używaną w Saint-Martin jest flaga Francji[53].
 Zobacz też: Flaga Francji.
Saint-Pierre i Miquelon

Flaga Saint-Pierre i Miquelon złożona jest z głównego pola, na którym znajduje się złoty statek żeglujący po falach oraz symboli Basków, Bretończyków i Normanów, umieszczonych przy drzewcu[6][54]. Na oficjalne okazje wywiesza się flagę Francji[54].
 Osobny artykuł: Flaga Saint-Pierre i Miquelon.
Samoa Amerykańskie Flaga Samoa Amerykańskiego została przyjęta 17 kwietnia 1900 roku[55]. Jest to niebieski prostokąt o proporcjach 10:19, na który nałożone zostały biały, równoramienny trójkąt z czerwonym konturem oraz sylwetka bielika amerykańskiego[6][55][56].
Sint Eustatius Flaga Sint Eustatius to granatowy prostokąt z umieszczonym pośrodku rombem, zawierającym sylwetkę wyspy. Zarówno romb, jak i całość otoczone są czerwonym konturem[57].
 Osobny artykuł: Flaga Sint Eustatius.
Sint Maarten Flaga Sint Maarten została przyjęta 13 lipca 1985. Jest to prostokątny płat tkaniny o proporcjach 2:3, złożony z dwóch równych, poziomych pasów, czerwonego oraz niebieskiego oraz białego trójkąta przy drzewcu. Na trójkącie umieszczony został herb terytorium[58][59].
 Osobny artykuł: Flaga Sint Maarten.
Svalbard Flagą używaną na Svalbardzie jest flaga Norwegii[60].
 Zobacz też: Flaga Norwegii.
Tokelau Flaga to granatowy prostokąt, wewnątrz którego znajduje się stylizowana sylwetka canoe oraz cztery białe gwiazdy tworzące krzyż południa[61].
 Osobny artykuł: Flaga Tokelau.
Turks i Caicos Flaga Turks i Caicos została przyjęta w 1968 roku[6]. Jest bazowana na brytyjskim Blue Ensign, z flagą Wielkiej Brytanii umieszczoną w kantonie. W części swobodnej znajduje się herb terytorium[6][62].
 Osobny artykuł: Flaga Turks i Caicos.
Wake Flagą używaną na wyspie Wake jest flaga Stanów Zjednoczonych[63].
Wallis i Futuna

Wallis i Futuna posiada dwie flagi: jako flaga oficjalna używana jest flaga Francji, jednak istnieje również nieoficjalna, lokalna flaga. Jest to czerwony prostokąt z umieszczonymi na środku czterema białymi trójkątami oraz flagą Francji w kantonie[64].
 Osobny artykuł: Flaga Wallis i Futuny.
Wyspa Bouveta Flagą używaną na Wyspie Bouveta jest flaga Norwegii[65].
 Zobacz też: Flaga Norwegii.
Wyspa Bożego Narodzenia Flaga Wyspy Bożego Narodzenia to prostokąt podzielony ukośnie na dwie połowy: granatową i zieloną. Przy drzewcu znajduje się ułożony z białych gwiazd gwiazdozbiór Krzyża Południa, na środku położona została zielona sylwetka wyspy w żółtym okręgu, a w części swobodnej umieszczono żółtą sylwetkę faetona żółtodziobego, a dokładniej jego podgatunku, endemicznego dla wyspy[66].
 Osobny artykuł: Flaga Wyspy Bożego Narodzenia.
Wyspa Clippertona Flagą używaną na Wyspie Clippertona jest flaga Francji[67].
 Zobacz też: Flaga Francji.
Wyspa Man Flaga Wyspy Man została przyjęta 8 lipca 1929 roku i ustandaryzowana w 1966 roku. Jest to czerwony prostokąt z umieszczonym na środku triskelionem ułożonym z trzech nóg[68][6].
 Osobny artykuł: Flaga Wyspy Man.
Wyspa Świętej Heleny, Wyspa Wniebowstąpienia i Tristan da Cunha Flaga Wyspy Świętej Heleny[69][6], będąca zarazem symbolem całego terytorium, w którego skład wchodzą także Wyspa Wniebowstąpienia i Tristan da Cunha[6][70], została przyjęta w 1984 roku[6]. Jest bazowana na brytyjskim Blue Ensign, z flagą Wielkiej Brytanii umieszczoną w kantonie. W części swobodnej znajduje się herb terytorium[6][70].
Wyspy Ashmore i Cartiera Flagą używaną na Wyspach Ashmore i Cartiera jest flaga Australii[71].
 Zobacz też: Flaga Australii.
Wyspy Cooka Flaga Wysp Cooka, o proporcjach 1:2, została przyjęta 4 sierpnia 1979 roku[72]. Jest bazowana na brytyjskim Blue Ensign, z flagą Wielkiej Brytanii umieszczoną w kantonie. W części swobodnej znajduje się okrąg uformowany z 15 białych gwiazd[6][72][73].
 Osobny artykuł: Flaga Wysp Cooka.
Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych Flaga Wysp Dziewiczych Stanów Zjednoczonych została przyjęta 17 maja 1921 roku[6][74]. Jest to biały prostokąt o proporcjach 2:3, z umieszczonym na środku złotym orłem z tarczą, trzymającym w szponach zieloną gałązkę i kilka strzał, pomiędzy dużymi, niebieskimi literami „V” oraz „I”[6][74][75].
Wyspy Heard i McDonalda Flagą używaną na Wyspach Heard i McDonalda jest flaga Australii[76].
 Zobacz też: Flaga Australii.
Wyspy Kokosowe Flaga Wysp Kokosowych, zaprojektowana przez Mohammeda Minkom, to zielony prostokąt, wewnątrz którego znajduje się sylwetka palmy w żółtym kole oraz żółty półksiężyc i gwiazdy układające się w gwiazdozbiór Krzyża Południa[77].
 Osobny artykuł: Flaga Wysp Kokosowych.
Wyspy Morza Koralowego Flagą używaną na Wyspach Morza Koralowego jest flaga Australii[78].
 Zobacz też: Flaga Australii.
Wyspy Owcze Flaga Wysp Owczych, nazywana Merkið, została po raz pierwszy wywieszona 22 czerwca 1919 roku[79] i oficjalnie przyjęta 25 kwietnia 1940 roku[80]. Jest to biały prostokąt o proporcjach 5:7[79], z czerwonym krzyżem skandynawskim z niebieskim konturem[79][80][81].
 Osobny artykuł: Flaga Wysp Owczych.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

 1. Inne źródło podaje datę 1 stycznia 1986[10].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. flaga – Słownik języka polskiego PWN, sjp.pwn.pl [dostęp 2021-04-05] (pol.).
 2. Flag of France, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-09-30] (ang.).
 3. Flag of Akrotiri, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-10-10] (ang.).
 4. a b flag of the United Kingdom, [w:] Encyclopædia Britannica [online] [dostęp 2022-10-10] (ang.).
 5. a b National Flag, The Government of Anguilla, gov.ai [dostęp 2022-10-10].
 6. a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z aa ab ac ad ae af ag ah ai aj ak al am an ao Complete flags of the world. Roger Bullen, Debra Clapson, Wim Jenkins, Simon Mumford (red.). London New York: DK Pub, 2008. ISBN 978-0-7566-4115-3. (ang.).
 7. Flag of Anguilla, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-10-10] (ang.).
 8. a b flag of Aruba, [w:] Encyclopædia Britannica [online] [dostęp 2022-10-10] (ang.).
 9. a b Aruba Flag - Meaning, History & Facts About the Flag of Aruba, aruba.com [dostęp 2022-10-10] (ang.).
 10. a b c Alfred Znamierowski, The world encyclopedia of flags : the definitive guide to international flags, banners, standards and ensigns, Internet Archive (red.), London : Lorenz, 1999, ISBN 978-0-7548-0167-2.
 11. Flag of Aruba, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-10-10] (ang.).
 12. a b c d e Flag of the United States Pacific Island Wildlife Refuges, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-10-10] (ang.).
 13. a b c flag of Bermuda, [w:] Encyclopædia Britannica [online] [dostęp 2020-10-10] (ang.).
 14. Flag of Bermuda, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-10-10] (ang.).
 15. Bonaire Flag and Description, worldatlas.com [dostęp 2022-11-12].
 16. Flag of British Indian Ocean Territory, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-10-10] (ang.).
 17. a b Territorial Flag, bvi.gov.vg [dostęp 2022-10-10].
 18. a b flag of British Virgin Islands, [w:] Encyclopædia Britannica [online] [dostęp 2022-10-10] (ang.).
 19. Flag of British Virgin Islands, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-10-10] (ang.).
 20. Flag of Curacao, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-10-21] (ang.).
 21. Flag of Dhekelia, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-10-10] (ang.).
 22. Flag of the Falkland Islands (Islas Malvinas), Central Intelligence Agency [dostęp 2022-10-10] (ang.).
 23. Flag of the French Southern and Antarctic Lands, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-10-10] (ang.).
 24. Flag of South Georgia and South Sandwich Islands, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-10-10] (ang.).
 25. Flag of Gibraltar, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-10-10] (ang.).
 26. Flag of Greenland, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-10-10] (ang.).
 27. a b flag of Guam, [w:] Encyclopædia Britannica [online] [dostęp 2022-10-15] (ang.).
 28. Flag of Guam, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-10-15] (ang.).
 29. Biuletyn Polskiego Towarzystwa Weksylologicznego "Flaga", 2022, ISSN 1509-2429.
 30. a b flag of Guernsey, [w:] Encyclopædia Britannica [online] [dostęp 2022-10-15] (ang.).
 31. Flag of Guernsey, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-10-15] (ang.).
 32. Flags, Symbols, & Currencies of French Guiana, WorldAtlas, 25 lutego 2021 [dostęp 2022-10-29] (ang.).
 33. Flags, Symbols, & Currencies of Guadeloupe, WorldAtlas, 25 lutego 2021 [dostęp 2022-10-29] (ang.).
 34. Flag of Jan Mayen, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-10-15] (ang.).
 35. flag of Jersey, [w:] Encyclopædia Britannica [online] [dostęp 2022-10-15] (ang.).
 36. Flag of Jersey, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-10-15] (ang.).
 37. a b c flag of Cayman Islands, [w:] Encyclopædia Britannica [online] [dostęp 2022-10-15] (ang.).
 38. Flag of Cayman Islands, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-10-15] (ang.).
 39. Mayotte Flag and Description, worldatlas.com [dostęp 2022-10-31].
 40. Flag of the Northern Mariana Islands, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-10-16] (ang.).
 41. Flag of Montserrat, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-10-17] (ang.).
 42. Flag of Navassa Island, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-10-17] (ang.).
 43. Flag of Niue, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-10-17] (ang.).
 44. Flag of Norfolk Island, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-10-17] (ang.).
 45. New Caledonia adopts second flag in compromise over French rule, telegraph.co.uk [dostęp 2022-10-17].
 46. a b Flag of New Caledonia, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-10-17] (ang.).
 47. Flag of Pitcairn Islands, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-10-17] (ang.).
 48. Flag of French Polynesia, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-10-17] (ang.).
 49. a b flag of Puerto Rico, [w:] Encyclopædia Britannica [online] [dostęp 2022-10-17] (ang.).
 50. Flag of Puerto Rico, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-10-17] (ang.).
 51. Flags, Symbol & Currency of Reunion, WorldAtlas, 9 grudnia 2020 [dostęp 2022-10-31] (ang.).
 52. Flag of Saint Barthelemy, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-10-17] (ang.).
 53. Flag of Saint Martin, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-10-17] (ang.).
 54. a b Flag of Saint Pierre and Miquelon, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-10-18] (ang.).
 55. a b flag of American Samoa, [w:] Encyclopædia Britannica [online] [dostęp 2022-10-18] (ang.).
 56. Flag of American Samoa, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-10-18] (ang.).
 57. John van Kerkhof, NTR, 12 marca 2017 [dostęp 2022-11-12] (niderl.).
 58. Flag of Sint Maarten, [w:] Encyclopædia Britannica [online] [dostęp 2022-11-12] (ang.).
 59. Flag of Sint Maarten, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-11-12] (ang.).
 60. Flag of Svalbard, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-10-15] (ang.).
 61. Flag of Tokelau, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-10-18] (ang.).
 62. Flag of the Turks and Caicos Islands, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-10-18] (ang.).
 63. Flag of Wake Island, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-10-18] (ang.).
 64. Flag of Wallis and Futuna, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-10-18] (ang.).
 65. Flag of Bouvet Island, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-10-18] (ang.).
 66. Flag of Christmas Island, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-10-18] (ang.).
 67. Flag of Clipperton Island, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-10-17] (ang.).
 68. flag of the Isle of Man, [w:] Encyclopædia Britannica [online] [dostęp 2022-10-18] (ang.).
 69. Flag of Saint Helena, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-10-18] (ang.).
 70. a b Flag of Saint Helena, Ascension, and Tristan da Cunha, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-11-02] (ang.).
 71. Flag of Ashmore and Cartier Islands, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-10-18] (ang.).
 72. a b flag of Cook Islands, [w:] Encyclopædia Britannica [online] [dostęp 2022-10-18] (ang.).
 73. Flag of Cook Islands, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-10-18] (ang.).
 74. a b flag of United States Virgin Islands, [w:] Encyclopædia Britannica [online] [dostęp 2022-10-18] (ang.).
 75. Flag of Virgin Islands, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-10-18] (ang.).
 76. Flag of Heard Island and McDonald Island, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-10-18] (ang.).
 77. Emma Wynne, There was trouble in paradise until Cocos Islanders changed their destiny, ABC News, 6 kwietnia 2019 [dostęp 2022-10-18] (ang.).
 78. Flag of Coral Sea Islands, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-10-18] (ang.).
 79. a b c Faroe Islands Flag - Learn about the Faroese Flag, faroeislands.fo [dostęp 2022-10-18] (ang.).
 80. a b The Faroese flag, norden.org [dostęp 2022-10-18] (ang.).
 81. Flag of the Faroe Islands, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-10-18] (ang.).