Flann O’Brien

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Flann O’Nolan
Brian O’Nolan
Myles na gCopaleen, Brian Ó Nuallain
Data i miejsce urodzenia

4 października 1911
Strabane

Data i miejsce śmierci

1 kwietnia 1966
Dublin

Narodowość

Irlandczyk

Język

angielski, irlandzki

Dziedzina sztuki

literatura

Epoka

postmodernizm

Ważne dzieła
podpis
Tablica w miejscu urodzenia

Flann O’Brien właściwie Brian O’Nolan lub (irl.) Brian Ó Nuallain (ur. 4 października 1911 w Strabane, zm. 1 kwietnia 1966 w Dublinie) – irlandzki pisarz i dziennikarz. Flann O’Brien jest najbardziej znanym pseudonimem twórcy, który używał również pseudonimu Myles na gCopaleen.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

O’Brien tworzył głównie w języku angielskim, ale także po irlandzku. Publikował cotygodniowe, popularne felietony satyryczne w The Irish Times (zazwyczaj w języku angielskim). Za życia bardziej ceniony właśnie za teksty pisane do gazet, jednak jego twórczość oceniali pozytywnie współcześni mu pisarze – Graham Greene, Samuel Beckett i James Joyce.[potrzebny przypis]

Najbardziej znaną jego powieścią jest Sweeny wśród drzew (At Swim-Two-Birds, 1939), dzieło nawiązujące do pisarstwa Joyce’a. Książka jest skonstruowana w sposób niezwykle precyzyjny, łączy realistyczne opisy klasy średniej Dublina z elementami mitologii celtyckiej oraz dowcipami językowymi.

W opublikowanym pośmiertnie (1967), a napisanym w 1940 Trzecim policjancie (The Third Policeman) pisarz kreuje absurdalny, surrealistyczny świat, porównywalny do groteskowej rzeczywistości Alicji w Krainie Czarów. Na język polski zostało także przetłumaczone The Hard Life. An Exegesis of Squalor (Ciężkie życie), opowiadające o dorastaniu w Dublinie na przełomie XIX i XX wieku i The Dalkey Archive (Z archiwów Dalkey 2008)

Twórczość książkowa[edytuj | edytuj kod]

  • 1939 Sweeny wśród drzew (At Swim-Two-Birds)
  • 1940 Trzeci policjant (The Third Policeman, wydana pośmiertnie w 1967)
  • 1941 An Béal Bocht/The Poor Mouth
  • 1961 Ciężkie życie (The Hard Life)
  • 1964 Z archiwów Dalkey (The Dalkey Archive)

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]