Foka kaspijska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Foka kaspijska
Pusa caspica[1]
(Gmelin, 1788)
Foka kaspijska
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ssaki
Podgromada ssaki żyworodne
Infragromada łożyskowce
Rząd drapieżne
Nadrodzina płetwonogie
Rodzina fokowate
Rodzaj Pusa
Gatunek foka kaspijska
Synonimy
  • Phoca caspica Gmelin, 1788[2]
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[2]
Status iucn3.1 EN pl.svg
Zasięg występowania
Mapa występowania

Foka kaspijska (Pusa caspica) – endemiczny gatunek drapieżnego ssaka morskiego z rodziny fokowatych występujący wyłącznie w Morzu Kaspijskim[3].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Dorosłe osobniki osiągają wielkość do 1,5 m długości i około 90–100 kg wagi. Posiadają ubarwienie grzbietu w ciemne plamy na szarym tle.

Rozród[edytuj | edytuj kod]

Rozród odbywa się w styczniu w północnej i zamarzniętej części morza.

Dieta[edytuj | edytuj kod]

Foki kaspijskie odżywiają się głównie rybami (m.in.: karpiowatymi i babkowatymi), skorupiakami i mięczakami. Foki mogą wpływać do estuariów rzek, by tam polować na karpie, sandacze i ryby z rodzaju Rutilus.

Zagrożenia[edytuj | edytuj kod]

Na foki te - głównie na osobniki młodociane - polują m.in. bieliki. Polują na nie także ludzie dla utrzymania i handlu. Wraz z rozwojem przemysłu w rejonie Morza Kaspijskiego, zanieczyszczenia i pestycydy, które przedostają się do tego zbiornika wyrządzają widoczne szkody w środowisku naturalnym tych fok oraz osłabiają ich układ obronny, co przyczynia się do rozwoju wielu chorób.

W lutym 1978, w ciągu trzech tygodni wilki szare zabiły wiele fok w pobliżu Astrachania. Według szacunków wilki zabiły, choć nie zjadły od 17 do 40% fok zasiedlających ten region[4].

Od końca lat 90. XX w. zanotowano kilka przypadków masowego pomoru fok kaspijskich, czego przyczyną był wirus nosówki.

Według raportu Caspian Environment Programme (pol.: Program Środowiska Naturalnego Morza Kasijskiego) jeszcze sto lat temu populacja foki kaspijskiej szacowana była na 1,5 mln osobników; przed latami 80. XX w. liczbę tą oceniano już tylko na niecałe 400 tys. osobników[5]

Przypisy

  1. Pusa caspica, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. 2,0 2,1 Pusa caspica. Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) (ang.).
  3. Wilson Don E. & Reeder DeeAnn M. (red.) Pusa caspica. w: Mammal Species of the World. A Taxonomic and Geographic Reference (Wyd. 3.) [on-line]. Johns Hopkins University Press, 2005. (ang.) [dostęp 23 września 2009]
  4. Rumyantsev, V. D. and L. S. Khuraskin. 1978. New data on the mortality of the Caspian seal due to wolves. Page 187 in Congress of the All-Union Theriological Society, 2nd (P. A. Panteleev, et al. eds.). Nauka, Moscow, USSR. ZR 116(19):5669 (en).
  5. Discovery.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Mały słownik zoologiczny – ssaki, Wiedza Powszechna, Warszawa, 1991, ISBN 83-214-0637-8