Frans Brüggen

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Frans Brüggen (1969)

Frans Brüggen, właśc. Franciscus Jozef Brüggen[1] [brüɦ'n] (ur. 30 października 1934 w Amsterdamie, zm. 13 sierpnia 2014 tamże[2]) – holenderski flecista, dyrygent i pedagog.

Kształcenie muzyczne rozpoczął w Amsterdamie, ucząc się w tamtejszym konserwatorium gry na flecie prostym i poprzecznym. Następnie od 1952 studiował muzykologię na uniwersytecie w Amsterdamie. Po odebraniu dyplomu magistra w 1956 rozpoczął pracę naukową i pedagogiczną, będąc profesorem klasy fletu prostego i poprzecznego w konserwatoriach w Hadze i Amsterdamie.

Brüggen koncertował w całej Europie jako solista i kameralista. Był wirtuozem gry na flecie prostym oraz znawcą stylu wykonawczego muzyki baroku. Utwory kompozytorów tej epoki (szczególnie François Couperina) wykonywał nie tylko solowo, ale także w zespole muzyki dawnej.

Wraz z Sieuwertem Versterem założył, w roku 1981, Orkiestrę XVIII wieku (Orkest van de Achttiende Eeuw). Jest to zespół muzyków, różnych narodowości, wykonujący muzykę dawną na instrumentach z epoki i ich kopiach.

Frans Brüggen jako dyrygent współpracował z takimi orkiestrami jak: Royal Concertgebouw Orchestra, Orchestra of the Age of Enlightenment, Rotterdam Philharmonic, Chamber Orchestra of Europe, Philharmonisches Staatsorchester Hamburg, Oslo Philharmonic, City of Birmingham Symphony Orchestra, Wiener Philharmoniker, Tonhalle-Orchester w Zurychu, Stockholm Philharmonic oraz English Chamber Orchestra[3].

W 2005 został odznaczony Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Garry Humohreys: Frans Bruggen: Conductor who founded the Orchestra of the Eighteenth Century and was also a leading avant-garde recorder player (ang.). independent.co.uk, 2014-10-19. [dostęp 2014-10-20].
  2. Żegnamy Fransa Brüggena (pol.). polskieradio.pl. [dostęp 2014-08-13].
  3. Orkiestra XVIII wieku - strona NIFC (pol.). Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. [dostęp 2014-10-20].
  4. Lista laureatów medalu Zasłużony Kulturze – Gloria Artis. mkidn.gov.pl. [dostęp 2017-01-23].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Zofia Helman: Brüggen Frans, [w:] Encyklopedia Muzyczna PWM. część biograficzna, Kraków 1979