Przejdź do zawartości

Franz Karger

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Franz Karger

Franz Karger (ur. 6 listopada 1877 w Wojnowicach koło Głubczyc, zm. 4 lutego 1943 w Zabrzu) – niemiecki polityk, deputowany do pruskiego parlamentu.

Życiorys

[edytuj | edytuj kod]

Życie zawodowe rozpoczął w przemyśle hutniczym w Chorzowie, gdzie zdobył dyplom majstra kowalstwa. W 1910 został przewodniczącym zjednoczenia dachowej organizacji związków zawodowych w Chorzowie. Wkrótce potem stał się etatowym pracownikiem aparatu partyjnego Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD). W sierpniu 1915 wrócił do pracy w strukturach chrześcijańskich związków zawodowych pracowników przemysłu metalowego (niem. Christlicher Metallarbeiterverband in Kattowitz) w Katowicach. Brał udział w I wojnie światowej. Po powrocie z frontu w styczniu 1919 został przewodniczącym kartelu związków zawodowych na Górnym Śląsku (niem. Vorsitzender des Bezirkskartells Oberschlesien-West) z siedzibą w Zabrzu. W 1919 zostaje wybrany posłem do parlamentu Prus.

Plebiscyt na Górnym Śląsku

[edytuj | edytuj kod]

W czasie plebiscytu zaangażował się w prace niemieckiego komisariatu plebiscytowego. Kiedy 17 sierpnia 1920 roku dotarła do Katowic fałszywa informacja o rzekomej polskiej przegranej w Bitwie Warszawskiej[1] niemieckie elity polityczne postanowiły zorganizować na rynku w Katowicach pokojową demonstracje na rzecz zaniechania plebiscytu i pozostawienia Górnego Śląska w granicach Prus.

W imieniu niemieckiego komisariatu plebiscytowego zwrócił się do francuskiego komendanta miasta, pułkownika Blancharda, z prośbą o wyrażenie zgody na przeprowadzenie pokojowego wiecu na Rynku w Katowicach. Francuskie władze odmówiły, ale Karger zdecydował się mimo to na przeprowadzenie manifestacji[2]. Wiec miał początkowo spokojny przebieg[3]. Sytuacja wymknęła się spod kontroli pod wpływem niemieckich elementów nacjonalistycznych, które wmieszały się w spokojnie zachowujący się tłum[4]. Już po zakończeniu manifestacji jej nieproszeni uczestnicy uformowali pochód, którego uczestnicy zaczęli głośno obrażać znajdujących się na Rynku w Katowicach francuskich żołnierzy i skierowali się pod siedzibę ich garnizonu.

W wyniku eskalacji konfliktu kawaleria francuska zaatakowała agresywnie zachowujący się pochód, a później oddano do tłumu salwy z karabinów maszynowych. W wyniku tych działań zginęło przynajmniej 10 niemieckich demonstrantów[3].

W do końca nie wyjaśnionych okolicznościach zlinczowany został przez tłum polski działacz narodowy Andrzej Mielęcki. Oskarżono go, najprawdopodobniej całkowicie bezpodstawnie, o strzelanie do niemieckich demonstrantów.

Sytuacji nie udało się opanować, ponieważ okazało się, że uczestnicy demonstracji również byli uzbrojeni w broń palną. Francuski komendant, pułkownik Blanchard, uciekł w samochodzie pancernym z miasta. Krwawe wydarzenia w Katowicach zarówno w polskiej, jak i niemieckiej historiografii, uchodzą za sygnał i początek II powstania śląskiego. Brutalność z jaką francuskie wojsko obeszło się z niemieckimi demonstrantami na rynku w Katowicach 17 sierpnia 1920 roku wywołała w całych Niemczech fale demonstracji i wieców solidarnościowych. Niektóre z nich przybrały gwałtowny charakter. Dla przykładu we Wrocławiu demonstranci dokonali szturmu na francuski konsulat[5][6].

Okres po plebiscycie

[edytuj | edytuj kod]

Po decyzji o podziale Górnego Śląska w 1921 roku Karger został wyznaczony do niemieckiej delegacji, która wspólnie ze stroną polską wypracowała konwencję genewską o Górnym Śląsku. Przewodniczącym delegacji niemieckiej na rokowania, które odbywały się w Opolu i Genewie, był Gustav Stresemann. Karger uczestniczył w podpisaniu konwencji w Genewie 15 maja 1922 roku. W tym też czasie przeniósł się wraz z rodziną do Zabrza, gdzie został dyrektorem miejskiego urzędu pracy. 2 lutego 1933 Karger, jako aktywny przeciwnik NSDAP, zostaje już dwa dni po objęciu władzy przez Adolfa Hitlera w trybie natychmiastowym usunięty ze stanowiska.

W 1903 ożenił się z Marią Balbiną Matuschik, z którą miał sześcioro dzieci. Jego wnuczką była Renata Schumann.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. W. Grosch, Deutsche und polnische Propaganda während der Volksabstimmung in Oberschlesien 1919-1921, Mainz 2000, s. 102.
  2. M. Laubert, Die oberschlesische Volksbewegung, Breslau 1938, s. 104
  3. a b Der Augustaufstand in Oberschlesien, Nach amtlichen Mitteilungen, Berlin 1920, s. 9.
  4. Guido Hitze, Carl Ulitzka, Wuppertal 1999, s.148
  5. W. Grosch, Deutsche und polnische Propaganda während der Volksabstimmung in Oberschlesien 1919-1921, Mainz 2000, s.30.
  6. Rozdział dotyczący plebiscytu, jak wynika z przytoczonej bibliografii, opracowano wyłącznie o źródła niemieckie i najprawdopodobniej przedstawia niemiecki punkt widzenia opisywanych wydarzeń. Jest on wyraźnie różny od innych opisów, choćby znajdujących się w hasłach, do których odsyłają wstawione linki. Z tego powodu celowym wydaje się być rzeczowa korekta artykułu.