Frezarka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Frezarka uniwersalna, przygotowana do pracy w poziomie. Zdjęta została głowica pionowa, a w centralnym napędzie i podtrzymce zainstalowano długie wrzeciono.

Frezarkaobrabiarka przeznaczona do obróbki skrawaniem powierzchni płaskich i kształtowych takich jak rowki, gwinty, koła zębate. Narzędziem obróbczym stosowanym we frezarce jest frez[1]. Głównym ruchem powodującym skrawanie freza jest jego ruch obrotowy, oprócz tego frez przesuwa się względem obrabianego materiału. Obróbka frezarką nazywa się frezowaniem.

Frezarki mogą być jednowrzecionowe lub wielowrzecionowe. Wyposażenie elektroniczne, rozbudowa funkcji oraz sterowanie numeryczne przekształciły konwencjonalną frezarkę w obrabiarkę CNC będącą elementem struktur zintegrowanego wytwarzania CIM.

Najczęściej stosowane frezarki:

Obecnie frezarki CNC i grawerki CNC są używane w wielu różnych obszarach produkcyjnych. Jest doceniany za wysoką wydajność, wszechstronność i jakość wykonywanej pracy.

Zaletą korzystania z tych maszyn jest to, że ich podstawowe i specjalne cechy sprawiają, że proces produkcji jest tak technologiczny i elastyczny, jak to możliwe. Skuteczność wprowadzenia „frezu” polega nie tylko na zwiększeniu wydajności w związku z wymianą pracy ręcznej do cięcia i wiercenia półfabrykatów. Frezarki i grawerki są używane w różnych dziedzinach produkcji, a ze względu na swoją prostotę nie tylko przez profesjonalistów, ale także przez osoby nieposiadające specjalnego wykształcenia. Zwykle to urządzenie składa się z trzech elementów: wrzeciona, stołu współrzędnych i stanowiska sterowania. Jest wysoko ceniony za wysoką wydajność, a także za dokładność, jakość i wszechstronność operacji.[2]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. frezarka, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2021-10-02].
  2. Фрезерно-гравировальный станок - LaserCut, lasercut.ru [dostęp 2020-04-03].