Fulton Sheen

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Fulton J. Sheen
Peter John Sheen
Arcybiskup tytularny Newport
Czcigodny Sługa Boży
Ilustracja
Herb Fulton J. Sheen Da per Matrem Me venire
Kraj działania  Stany Zjednoczone
Data i miejsce urodzenia 8 maja 1895
El Paso, Illinois
Data i miejsce śmierci 9 grudnia 1979
Nowy Jork
Miejsce pochówku Katedra św. Patryka w Nowym Jorku
Biskup Rochester
Okres sprawowania 21 października 1966 - 6 października 1969
Wyznanie katolicyzm
Kościół Kościół łaciński
Prezbiterat 20 września 1919
Nominacja biskupia 28 maja 1951
Sakra biskupia 11 czerwca 1951
podpis
Strona internetowa
Sukcesja apostolska
Data konsekracji 11 czerwca 1951
Konsekrator Adeodato Giovanni Piazza
Współkonsekratorzy Leone Giovanni Battista Nigris
Martin John O’Connor

Peter John Sheen, czyli Fulton John Sheen (ur. 8 maja 1895 w El Paso, zm. 9 grudnia 1979 w Nowym Jorku) – amerykański duchowny katolicki, biskup pomocniczy Nowego Jorku, biskup Rochesteru i arcybiskup tytularny Newport oraz tercjarz dominikański[1].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Pochodził z rodziny średniozamożnych rolników, miał 3 braci. Już od najmłodszych lat służył jako ministrant w miejscowym kościele. Rodzice byli bardzo religijni i wspólnie z dziećmi co wieczór odmawiali różaniec. Wszyscy synowie wyróżniali się ogromną inteligencją. Fulton po ukończeniu szkoły średniej wstąpił do seminarium w St. Paul, a następnie obronił doktorat w Waszyngtonie. Po święceniach w 1919 wyjechał na prestiżowy uniwersytet w Leuven w Belgii, gdzie jako pierwszy Amerykanin uzyskał nagrodę kardynała Merciera za najlepszy traktat filozoficzny. Powrócił do rodzinnej diecezji Peoria. Wykładał też na uniwersytecie w Waszyngtonie. Szeroki rozgłos zyskał jako kaznodzieja, rekolekcjonista i nauczyciel. Od 1930 prowadził audycję radiową, której słuchało 4 mln Amerykanów. Głośne były nawrócenia ważnych osobistości pod wpływem jego nauk radiowych.

W 1948 wziął go pod swoje skrzydła kardynał Spellman, arcybiskup Nowego Jorku. 11 czerwca 1951 został jego biskupem pomocniczym. Sakry udzielił kardynał Adeodato Giovanni Piazza. Od tego samego roku rozpoczął cykl cotygodniowych programów telewizyjnych pt. Life is Worth Living. Audycja biła rekordy popularności. Był to cykl wykładów na różne tematy prowadzone przez biskupa na żywo. Program powstawał w latach 1951–1957 i 1961–1968.

21 października 1966 został biskupem Rochester. Zrezygnował z tej funkcji w 1969. Do końca życia znany był jako płomienny mówca, a kazania które głosił przyciągały tłumy. Zachowało się wiele nagrań z jego wystąpień. Napisał 66 książek i wiele artykułów. Tempa życia nie zwolnił nawet gdy okazało się, że jest chory na serce. Podczas wizyty Jana Pawła II w Nowym Jorku w październiku 1979 Sheen został nazwany przez papieża „wiernym synem Kościoła”. Zmarł 2 miesiące później w swej kaplicy przed Najświętszym Sakramentem[2].

W 2002 otwarto jego proces beatyfikacyjny. 28 czerwca 2012 roku Benedykt XVI zatwierdził dekret o heroiczności cnót arcybiskupa. Od tego momentu przysługuje mu tytuł: Czcigodny Sługa Boży[3][4]. 5 lipca 2019 papież Franciszek podpisał dekret uznający cud za wstawiennictwem Fultona Sheena, co otwiera drogę do jego beatyfikacji[5]. Beatyfikacja miała nastąpić 21 grudnia 2019[6], ale 2 grudnia 2019 ogłoszono, że beatyfikacja abp Sheena została przełożona na czas nieokreślony na wniosek biskupów[7], w tym bp Salvatore Matano[8].

Publikacje[edytuj | edytuj kod]

W języku polskim ukazały się:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]