Góra Oliwna w Bolesławowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Widok ogólny na grupę rzeźb

Góra Oliwna w Bolesławowie (dawniej niem. Ölberg) – grupa XIX-wiecznych kamiennych rzeźb z przedstawieniami śpiących apostołów i modlącego się Chrystusa znajdująca się na wypłaszczeniu na stoku Zawady ponad wsią Bolesławowem w gminie Stronie Śląskie (województwo dolnośląskie). Grupa jest ustawiona przy tzw. Drodze Staromorawskiej, niegdyś ważnym trakcie komunikacyjnym prowadzącym na Morawy i stanowi dawne miejsce modlitewne.

Figura anioła na postumencie ze złoconą inskrypcją. Chronostych widoczny wśród liter sentencji zdradza datę 1833, prawdopodobnie powstania dzieła, choć źródła podają rok 1832[1].

Wypłaszczenie znajduje się na północnym zakończeniu grzbietu na wysokości 647 m n.p.m. i z dołu jest widoczne jako niewielkie wzniesienie. Do Góry Oliwnej prowadzi stromą drogą gruntową zniszczona krajobrazowa droga krzyżowa wyznaczona cementowymi krzyżami od kościoła św. Józefa Oblubieńca. Droga miejscami wciska się w stok kilkumetrowym jarem. Jej początek wyznacza zniszczony metalowy krzyż. Na samym końcu do wejścia prowadzą niewielkie jednobiegowe schody z kamieni. Przedstawienie rzeźbiarskie nawiązuje do sceny biblijnej modlitwy w Ogrójcu:

Potem wyszedł i udał się, według zwyczaju, na Górę Oliwną; towarzyszyli Mu także uczniowie. Gdy przyszedł na miejsce, rzekł do nich: «Módlcie się, abyście nie ulegli pokusie». A sam oddalił się od nich na odległość jakby rzutu kamieniem, upadł na kolana i modlił się tymi słowami: «Ojcze, jeśli chcesz, zabierz ode Mnie ten kielich! Jednak nie moja wola, lecz Twoja niech się stanie»! Wtedy ukazał Mu się anioł z nieba i umacniał Go. Pogrążony w udręce jeszcze usilniej się modlił, a jego pot był jak gęste krople krwi, sączące się na ziemię. Gdy wstał od modlitwy i przyszedł do uczniów, zastał ich śpiących ze smutku.

Ewangelia św. Łukasza 22.39-45 w tł. "Biblii Tysiąclecia"


Autor rzeźb nie jest znany. Grupa składa się z pięciu figur prawie naturalnej wielkości, wykonanych z piaskowca w tzw. stylu naiwnym:

  • anioła niosącego kielich umieszczonego na postumencie, umieszczonego centralnie,
  • klęczącej postaci Chrystusa w pozie modlitewnej po prawej stronie,
  • trzech postaci śpiących apostołów umieszczonych nieco z przodu symetrycznie i osiowo.

Dawniej figury były polichromowane[1]. Ustawione są półkoliście na niewielkim, splantowanym terenie w formie dwupoziomowego tarasu, wzmocnionego od strony północnej niewielkimi murkami oporowym. Całość otoczona jest drewnianym płotem na betonowych słupach i grupą starych drzew: lip srebrzystych (Tilia tomentosa Moench) i jaworów (Acer pseudoplatanus L.). W pobliżu znajduje się duży kamienny krucyfiks oraz ławki dla pielgrzymów.

Modlący się Chrystus
Anioł z kielichem goryczy
Piotr Apostoł z mieczem

Pierwszego odnowienia dokonał w 1873 r. malarz z Lądka-Zdroju, niejaki Reimann[1]. Współcześnie rzeźby poddano gruntownej konserwacji w latach 2005-2007 r. Odtworzenie brakujących detali wykonała artystka Ewa Bejer. Teren wokół uporządkowano, odnowiono ogrodzenie i ławki. Uroczyste otwarcie po renowacji wraz z poświęceniem odbyło się 7 lipca 2007 r.[2]

Turystyka i narciarstwo[edytuj | edytuj kod]

Miejsce to jest punktem widokowym, z którego roztacza się szeroka panorama na dolinę Morawki i Białej Lądeckiej oraz otaczające je góry: Masyw Śnieżnika, Góry Bialskie, Góry Złote i Krowiarki. Na Górę Oliwną prowadzi szlak turystyczny żółty żółty, łącznikowy szlak turystyczny z Bolesławowa do Przełęczy Staromorawskiej i dalej na Przełęcz Płoszczyna[3].

Na zachodnich zboczach Góry Oliwnej (opadających w kierunku Kamienicy) i jej północno-wschodnich zboczach (opadających w kierunku Bolesławowa działają 4 wyciągi Stacji Narciarskiej Kamienica.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Studium środowiska kulturowego gminy Stronie Śląskie woj. wałbrzyskie, opracowanie dla Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków pod red. Iwony Cegleckiej-Rybka, t. 2, str. 18, Regionalny Ośrodek Studiów i Ochrony Środowiska Kulturowego we Wrocławiu, Wrocław 1996 r.
  2. Renowacja pomnika św. Ksawerego i Ogrodu Oliwnego, "Nowinki Strońskie" nr XXXIII/IV, 2007-07-30, s. 1, ISSN 1734-0403
  3. Masyw Śnieżnika – Stronie Śląskie, mapa w skali 1:30 000, Wydawnictwo Kartograficzne "Compass", Wrocław 2003, ISBN 83-89165-34-1

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]