Getin Bank

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z GETIN Bank)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Getin Bank
Getin Bank
Oddział Getin Up
Data założenia 2004
Lokalizacja  Polska
Prezes Krzysztof Rosiński[1]
Rodzaj banku Marka Getin Bank jest detaliczną częścią Getin Noble Bank SA

Getin Bank[2] – reprezentuje pion bankowości detalicznej Getin Noble Banku SA powstałego z połączenia Getin Banku SA[3] z Noble Bankiem SA[4]. Jego oferta jest skierowana do klientów indywidualnych, małych i średnich firm, samorządów, wspólnot mieszkaniowych oraz dużych korporacji. Z usług Banku korzysta ponad 2,4 mln klientów, a jego produkty dostępne są w ponad 500 oddziałach własnych i franczyzowych, w samoobsługowych oddziałach Getin Point oraz w szerokiej sieci pośredników.

Historia[edytuj]

Karta Display
Getin Point
Getin Up

Powstał z regionalnego Górnośląskiego Banku Gospodarczego SA (GBG Bank), który rozpoczął działalność na podstawie decyzji Nr 44 prezesa Narodowego Banku Polskiego z 3 października 1990. Pierwsze operacje finansowe przeprowadził 2 stycznia 1991 roku w oddziale w Katowicach. W 1995 zyskał inwestora strategicznego: Powszechny Bank Kredytowy SA. Od 1 stycznia 2002 do maja 2004 GBG Bank funkcjonował w Grupie Kapitałowej Banku Przemysłowo-Handlowego. Akcje od poprzedniego udziałowca – Banku BPH – Getin Holding kupił 25 maja 2004.

24 września 2004 nastąpiła zmiana nazwy banku na Getin Bank SA. Następnie, w grudniu 2004 Getin Bank przejął Bank Przemysłowy w Łodzi. Rok później zakończona została transakcja zakupu Wschodniego Banku Cukrownictwa przez Getin Holding. W marcu 2006 oddziały WBC zostały włączone do sieci sprzedaży Getin Banku, natomiast licencja bankowa oraz kapitały WBC posłużyły jako podstawa do budowy Noble Bank. W styczniu 2010 Getin Bank połączył się z Noble Bank tworząc w ten sposób instytucję finansową o nazwie Getin Noble Bank SA.

Innowacje[edytuj]

W marcu 2013 roku ogłoszono nową strategię Getin UP, której celem było osiągnięcie statusu banku uniwersalnego i innowacyjnego. Pierwszy etap projektu obejmował uruchomienie nowoczesnej bankowości internetowej i wprowadzenie nowego rachunku osobistego GETIN UP, który łączy wszystkie dostępne funkcjonalności w jednej ofercie. Pakiet innowacyjnych rozwiązań obejmuje m.in. możliwość przelewów bez znajomości numeru konta adresata – przy użyciu Facebooka, maila lub SMS, płatności zbliżeniowe telefonem, a także pierwszą na świecie kartę debetową z wyświetlaczem MasterCard Display Debit PayPas, wyposażoną w ekran ciekłokrystaliczny i klawiaturę. Za jej pomocą można np. sprawdzić stan rachunku, do którego karta została wydana i wygenerować nowy PIN-kod do każdej transakcji bezgotówkowej. Wbudowany token pozwala logować się na koncie i potwierdzać operacje dokonywane za pomocą bankowości internetowej. W ramach realizowanych zmian Getin Bank rozpoczął przebudowę sieci, tworząc nowoczesne i funkcjonalne placówki Getin UP. Zostały one wyposażone m.in. w system uwierzytelniania biometrycznego Finger Vein, wykorzystujący unikalny wzór naczyń krwionośnych palca. W lutym 2014 roku Getin Bank jako pierwszy w Polsce uruchomił samoobsługowe oddziały Getin Point, które pozwalają klientom na samodzielne wykorzystanie funkcjonalności stacjonarnych placówek. Za ich pośrednictwem można m.in. założyć rachunek osobisty, wyrobić i od razu odebrać przypisaną do niego kartę płatniczą, założyć lokatę, sprawdzić stan środków na rachunku, wykonać przelew oraz wpłacić gotówkę na lokatę, rachunek lub spłatę karty kredytowej. W kwietniu 2014 roku Getin Bank, we współpracy ze szkołami wyższymi, umożliwił studentom wykorzystanie legitymacji jako karty debetowej. Pozwala to na jednoczesne korzystanie ze standardowych funkcji legitymacji w połączeniu z kartą płatniczą oraz dostępem do konta w Getin Banku[5].

Wyróżnienia[edytuj]

  • Karta debetowa MasterCard Display Getin Banku otrzymała tytuł Światowej Innowacji w kategorii Innovation Lions podczas Międzynarodowego Festiwalu Reklamy Cannes Lions[6]
  • Getin Bank zdobył główną nagrodę w międzynarodowym konkursie Banking Technology Awards w kategorii „Najlepsze wykorzystanie technologii mobilnych w usługach finansowych” (2013)[7]
  • W 2013 roku Getin Noble Bank otrzymał Grand Prix za kartę debetową MasterCard Display na Międzynarodowym Festiwalu Reklamy Golden Drum, odbywającym się w Portorożu. Interaktywna karta z wyświetlaczem została nagrodzona w kategorii „New or Innovative”[8].
  • Rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy Getin UP oferowany przez Getin Banku, został nagrodzony w programie „Najwyższa Jakość Quality International 2013”. Kapituła wyróżniła Getin Bank w kategorii „QI Produkt” za działania związane z wdrażaniem oraz promowaniem idei jakości[9].
  • We wrześniu 2016 roku Getin Bank zajął pierwsze miejsce w rankingu „Przyjazny Bank Newsweeka” w kategorii „Bank dla Kowalskiego”. Getin Bank znalazł się również na podium w kategorii „Bankowość internetowa”, gdzie zajął 3. miejsce[10].

Kontrowersje[edytuj]

Od czasu połączenia z Noble Bankiem w sierpniu 2010 Getin Noble Bank był wielokrotnie karany przez UOKiK za stosowanie niedozwolonych praktyk wobec klientów oraz wprowadzanie ich w błąd. W sierpniu 2010 r. UOKiK zakwestionował kampanię reklamową prowadzoną od stycznia do lutego 2009 r., w której bank zachęcał do założenia lokaty i rachunku internetowego. Za wprowadzanie klientów w błąd bank został ukarany na kwotę niemal 756 tys. zł. W listopadzie 2010 r. Getin Noble Bank został ukarany karą prawie 2 mln zł za niezgodne z prawem pobieranie opłat od użytkowników kart kredytowych. Zgodnie z ustaleniami UOKiK niedozwolone działania w tym zakresie była stosowane przez Getin Bank od 2006 r., a następnie (po fuzji z Noble Bank) także przez Getin Noble Bank. Postępowanie UOKiK wszczęte w czerwcu 2011 dotyczyło sposobu udzielania kredytów samochodowych. Według UOKiK w zawieranych umowach Getin Noble Bank stosował nieprecyzyjne zapisy mogące umożliwić bankowi wypowiedzenie umowy z obowiązkiem natychmiastowej spłaty kredytu oraz wbrew obowiązującym aktom prawnym nie informował kredytobiorcy o całkowitym koszcie wszystkich opłat i prowizji. Wysokość nałożonej przez UOKiK kary wyniosła prawie 6 mln złotych[11][12]. W lipcu 2013 r. UOKiK zakwestionował zapisy zawarte w umowach o kredyty konsumenckie, nakładając na bank karę 2,8 mln zł[13]. W styczniu 2014 r. Urząd stwierdził, że również produkty inwestycyjno-oszczędnościowe o charakterze ubezpieczenia na życie i dożycia z ubezpieczeniowymi funduszami kapitałowymi (tzw. polisolokaty) oferowane były przez Getin Noble Bank w sposób wprowadzający w błąd, bank nie informował bowiem o ryzyku utraty wszystkich oszczędności oraz o wysokich kosztach likwidacyjnych umowy. Suma kar nałożonych na bank wyniosła w tym przypadku prawie 6,7 mln zł[14].

Przypisy