Gabrielle Giffords

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Gabrielle Giffords
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

8 czerwca 1970
Tucson

Członkini Izby Reprezentantów USA z Arizony
Okres

od 3 stycznia 2007
do 25 stycznia 2012

Przynależność polityczna

Partia Demokratyczna

Poprzednik

Jim Kolbe

Następca

Ron Barber

podpis

Gabrielle Giffords (ur. 8 czerwca 1970 w Tucson) – amerykańska polityk, członek Partii Demokratycznej. W latach 2007-2012 była przedstawicielem stanu Arizona w Izbie Reprezentantów Stanów Zjednoczonych z ósmego okręgu wyborczego.

8 stycznia 2011 roku została postrzelona w głowę podczas spotkania z wyborcami w Tucson. W sumie napastnik zabił sześć osób, w tym sędziego Federalnego Sądu Dystryktowego dla Arizony, Johna Rolla[1], i ranił trzynaście. Według ustaleń, napastnik najpierw oddał jeden strzał do Giffords, a następnie zaczął strzelać na oślep do otaczających ją ludzi[2]. Przez kilka godzin po zdarzeniu media podawały sprzeczne dane dotyczące liczby ofiar, w tym początkowo informowały także o śmierci Giffords, ale tę informację zdementowano jeszcze 8 stycznia[1]. Następnego dnia deputowana odzyskała przytomność[2], a w niespełna dwa tygodnie później rozpoczęła rehabilitację, którą lekarze określają jako mogącą potrwać ok. rok[3].

Gubernator Arizony Jan Brewer zapowiedziała, że Giffords nie zostanie usunięta z urzędu z powodu niemożliwości sprawowania obowiązków przez czas dłuższy niż 3 miesiące, pomimo że zezwala na to stanowe prawo[3]. Giffords dobrowolnie ustąpiła z Kongresu w styczniu 2012 aby skupić się na rehabilitacji.

Gabrielle Giffords jest żoną astronauty Marka Kelly’ego.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Tragedia na wiecu. Kongresmenka postrzelona, śmierć sześciu osób, Onet.pl, 8 stycznia 2011 [zarchiwizowane z adresu 2011-01-11].
  2. a b USA: Postrzelona kongresmenka wykonuje proste polecenia. Kula przeszyła mózg na wskroś, Onet.pl, 9 stycznia 2011.
  3. a b „Myślałem, że nie żyje, załamałem się”, TVN24, 19 stycznia 2011 [zarchiwizowane z adresu 2011-01-21].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

  • Biografia w Biographical Directory of the United States Congress (ang.)
  • Biografia w Women in Congress (ang.)