Isaak Lewitan

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Isaak Lewitan, autoportret 1880

Isaak Iljicz Lewitan (ros. Исаак Ильич Левитан; ur. 18 sierpnia?/ 30 sierpnia 1860 w Kibartach, zm. 22 lipca?/ 4 sierpnia 1900 w Moskwie) – rosyjski malarz żydowskiego pochodzenia, pejzażysta, członek towarzystwa pieriedwiżników.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w Kibartach w Królestwie Polskim w ubogiej, lecz wykształconej rodzinie. Ojciec jego nauczył się francuskiego i niemieckiego i dzięki temu później przez pewien czas pracował jako tłumacz francuskiego przedsiębiorstwa budującego mosty kolejowe.

Na początku 1870 jego rodzina przeniosła się do Moskwy. Tam we wrześniu 1873 młody Isaak rozpoczął naukę w Moskiewskiej Szkole Malarstwa, Rzeźby i Architektury, gdzie już od dwóch lat pobierał nauki jego starszy brat Abel. W 1875 zmarła jego matka, a dwa lata później, po ciężkiej chorobie – ojciec, i rodzina straciła źródła utrzymania. Talent Isaaka został jednak dostrzeżony, dzięki czemu otrzymał stypendium.

Jesienny dzień. Sokolniki, 1879

Pierwszą dostrzeżoną przez prasę wystawę Lewitan miał w 1877. Dwa lata później, w maju 1879, w związku z falą wystąpień antyżydowskich w Rosji, został zmuszony do przeniesienia się do podmoskiewskiego przysiółka Sałtykowka (Салтыковка), ale wkrótce, pod naciskiem opinii publicznej i w uznaniu jego twórczości, pozwolono mu na powrót. W 1880 jego obraz Осенний день. Сокольники („Jesienny dzień. Sokolniki”) został kupiony przez znanego kolekcjonera sztuki i filantropa Pawła Trietiakowa, założyciela Galerii Trietiakowskiej.

Wiosną 1884 Lewitan przystąpił do „Towarzystwa Wystaw Objazdowych” – piriedwiżników (Передвижники), pozostając jego członkiem do 1891.