Gambia (rzeka)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Gambia
Ilustracja
Piroga rybaków na rzece Gambia w okolicach MacCarthy Island
Kontynent

Afryka

Państwo

 Gwinea
 Senegal
 Gambia

Rzeka
Długość 1130 km
Powierzchnia zlewni

77100 km²

Źródło
Miejsce Gwinea, masyw Futa Dżalon
Ujście
Recypient Ocean Atlantycki
Miejsce

Gambia

Współrzędne

13°28′01″N 16°36′07″W/13,466944 -16,601944

Położenie na mapie Afryki
Mapa konturowa Afryki, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „ujście”
Rzeka Gambia w Parku Narodowym Niokolo-Koba

Gambia – jedna z ważniejszych rzek Afryki Zachodniej, przepływa przez państwa: Gwinea, Senegal i Gambia.

Długość rzeki wynosi około 1130 km, a powierzchnia dorzecza około 77 100 km².

Źródło rzeki leży w masywie Futa Dżalon niedaleko miasta Labé w Gwinei, a jej wody uchodzą do Oceanu Atlantyckiego niedaleko gambijskiej stolicy Bandżul, tworząc największe w Afryce estuarium. Żegluga, ze względu na liczne progi i wodospady, odbywa się jedynie w dolnym biegu rzeki na odcinku 280 km od miasteczka Janjanbureh.

W dorzeczu Gambii zlokalizowanych jest kilka parków narodowych, w tym Park Narodowy Niokolo-Koba w Senegalu, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Brzegi rzeki w jej środkowym i górnym biegu w większości porasta wilgotny las równikowy w postaci lasu galeriowego. Rzeka i jej brzegi są siedliskiem licznych gatunków zwierząt, spotyka się tu m.in. hipopotamy i krokodyle, a w przybrzeżnych lasach różne gatunki małp.

W dolnym biegu rzeki znajdują się liczne wyspy, w tym niektóre o historycznym znaczeniu ze względu na zakładane na nich w przeszłości forty. Do najbardziej znanych zalicza się fort na Wyspie James, wpisany na listę dziedzictwa UNESCO. Inne forty zakładano także bezpośrednio na brzegach rzeki.

Ważniejsze miasta położone nad rzeką Gambia to: Bandżul, Kuntaur i Janjanbureh w Gambii oraz Simenti, Mako i Kédougou w Senegalu.