George Woodcock

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
George Woodcock
Data i miejsce urodzenia

8 maja 1912
Winnipeg

Data i miejsce śmierci

28 stycznia 1995
Vancouver

George Woodcock (ur. 8 maja 1912 w Winnipeg, zm. 28 stycznia 1995 w Vancouver) – kanadyjski pisarz, poeta, myśliciel anarchistyczny, publicysta i wydawca prasy, krytyk literacki. Zajmował się głównie pisarstwem historycznym i biograficznym. Znany jest przede wszystkim jako autor pierwszej powojennej historii anarchizmu Anarchizm. Historia idei i ruchów libertarnych[1].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W dzieciństwie przeprowadził się wraz z rodzicami do Anglii. Po ukończeniu szkoły, odrzucił z powodu swoich przekonań stypendium Uniwersytetu Oksfordzkiego i pracował jako urzędnik kolejowy na Great Western Railway. Wówczas zainteresował się anarchizmem.

W czasie II wojny światowej był internowany w USA w Camp Angel w Oregonie, jako odmawiający służby wojskowej. Pobyt w obozie wykorzystał do założenia wydawnictwa Untide Press. Po wojnie powrócił do Kanady i osiadł w Vancouver[2]. Od 1955 pracował na University of British Columbia.

Poświęcił się wówczas działalności pisarskiej, opisując szczególnie ruch anarchistyczny (np. w zbiorze The Anarchist Reader). Napisał ponadto biografie m.in. Proudhona, Godwina, Wilde`a czy Kropotkina oraz monografie historyczne jak np. A Social History of Canada, British Columbia. A History of the Province.

Pod koniec życia zaangażował się w obronie Tybetu. Był wielokrotnie honorowany wyróżnieniami społecznymi. Odmawiał jednak przyjmowania odznaczeń państwowych i publicznych, wyjątek uczynił jedynie dla nagrody od miasta Vancouver.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. George Woodcock: Anarchism : a history of libertarian ideas and movements. New York: New American Library, 1962. (ang.).
  2. О Джордже Вудкоке - писателе, который на все имел свою точку зрения - ivancouver.net, 28 października 2022 [dostęp 2022-10-28] (ros.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]