George Zweig

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
George Zweig
ilustracja
Data i miejsce urodzenia 1937
ZSRR, Moskwa
Zawód fizyk

George Zweig (ur. w roku 1937 w Moskwie, w rodzinie żydowskiej) - fizyk, był początkowo uczniem Richarda Feynmana, lecz z czasem poświęcił się neurobiologii. W roku 1959 ukończył Uniwersytet Michigan, a w roku 1964 Politechnikę Kalifornijską. Wiele lat spędził jako pracownik naukowy prowadząc badania naukowe w amerykańskim Narodowym Laboratorium Los Alamos i Politechnice w Massachusetts. Od roku 2004 zajął się pracą w przemyśle finansowym.

W roku 1964 Zweig, będąc studentem ostatniego roku Politechniki Kalifornijskiej, (niezależnie od M. Gell-Manna) wysunął hipotezę istnienia kwarków. Zweig początkowo nazywał je "asami", posługując się analogią do czterech asów w tali kart, gdyż podejrzewał on, iż kwarków jest cztery.

Podobnie jak M. Gell-Mann, Zweig przypuszczał, iż cząstki takie jak proton i neutron mogą być traktowane nie jako cząstki elementarne, lecz jako cząstki złożone z innych cząstek (które on nazywał "asami" a Gell-Mann kwarkami). Jednak w przeciwieństwie do Gell-Manna, Zweig był skłonny uwierzyć, iż "asy" (kwarki) są fizycznie istniejącymi cząstkami[1].

W roku 1969 Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki przyznano Gell-Mannowi. Nagrodę przyznano za całościowy wkład i odkrycia dotyczące klasyfikacji cząstek elementarnych i oddziaływań zachodzących pomiędzy nimi a nie za samą teorię kwarków, która w owych czasach nie była jeszcze w pełni akceptowana.

Tak więc pomimo swojego wielkiego wkładu w prace nad teorią kwarków, która obecnie jest częścią powszechnie akceptowanego Modelu Standardowego, G. Zweigowi nigdy nie przyznano Nagrody Nobla.

W latach 70. XX wieku Zweig zajął się neurobiologią i badaniami nad transdukcją dźwięku w impulsach nerwowych w ślimaku ucha wewnętrznego - części ludzkiego ucha. W roku 1975, podczas badań nad ludzkim uchem Zweig wyprowadził ciągłą transformatę falkową.

W roku 1981 fundacja MacArthura przyznała Zweigowi swój grant (MacArthur Fellowship).

W roku 1996 Zweig został członkiem United States National Academy of Sciences.

Obecnie Zweig pracuje dla Renaissance Technologies na Long Island w Nowym Jorku.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. CERN Preprint, number 8182/TH401 (1964) 24p.