Leonard Susskind

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Leonard Susskind

Leonard Susskind (ur. 1940) – amerykański fizyk. Jest profesorem fizyki teoretycznej na Uniwersytecie Stanforda. Jego badania obejmują teorię strun, teorię pól kwantowych, statystyczną mechanikę kwantową i kosmologię kwantową. Jest członkiem NAS, Amerykańskiej Akademii Sztuki i Nauki oraz innych organizacji międzynarodowych o charakterze naukowym.

Susskind jest uznawany za jednego z twórców teorii strun, który razem z Yoichiro Nambu i Holger Bech Nielsenem odkrył niezależnie, że cząstka w rzeczywistości może być struną w stanie relatywistycznego wzbudzenia.

W 1998 otrzymał nagrodę Nagrodę Sakurai za swój wkład w rozwój hadronowych modeli strunowych, chromodynamiki kwantowej[1]. Jest pierwszą osobą, która wprowadziła pojęcie krajobrazu teorii strun w 2003 roku.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w Nowym Jorku. Obecnie mieszka w Palo Alto w Kalifornii. Zaczynał pracę jako hydraulik, w wieku 16 lat przejmując obowiązki ojca, który zachorował. Później zapisał się do Kolegium Miejskiego Uniwersytetu Miejskiego Nowego Jorku na studia inżynierskie, uzyskując tytuł Bachelor of Science (odpowiednik polskiego licencjata) w fizyce w 1962. Następnie studiował na Cornell University pod kierunkiem Petera A. Carruthersa, gdzie uzyskał tytuł doktora w 1965.

Praca naukowa[edytuj | edytuj kod]

Wkład w rozwój nauki[edytuj | edytuj kod]

Susskind jest jednym z trzech fizyków, którzy niezależnie od siebie odkryli fakt, że podwójny model rezonansu oddziaływań silnych Veneziano może być opisany przez model strun mechaniki kwantowej.

Rozwinął zasadę holograficzną opracowaną przez Gerardusa ’t Hoofta.

Książki popularnonaukowe[edytuj | edytuj kod]

  • The Cosmic Landscape: String Theory and the Illusion of Intelligent Design. 2005. ISBN 0-316-15579-9.
  • The Black Hole War: My battle with Stephen Hawking to make the world safe for quantum mechanics. 2008. ISBN 0-316-01641-1.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Na portalu YouTube oraz iTunes jest dostępny cykl wykładów z udziałem Susskinda obejmujący niezbędne teoretyczne minimum potrzebne do zrozumienia zagadnień współczesnej fizyki:

  1. Wprowadzenie do ogólnej teorii względności – YouTube (ang.)
  2. Szczególna teoria względności – YouTube (ang.)
  3. Mechanika kwantowa – YouTube (ang.)
  4. Mechanika statystyczna – YouTube (ang.)
  5. Mechanika klasyczna – YouTube (ang.)
  6. Kosmologia – YouTube (ang.)