Geszaw

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Geszaw (Geschaw, Geschkaw) – polski herb szlachecki z nobilitacji.

Opis herbu[edytuj | edytuj kod]

Na tarczy dzielonej w krzyż w polu pierwszym, błękitnym, czapla[1] srebrna w lewo, z prawą nogą uniesioną, z lewą przykuta łańcuchem srebrnym to takiegoż kawałka marmuru, na którym stoi; w polu drugim, złotym, ramię zbrojne wyłaniające się z obłoku błękitnego; w polu trzecim, błękitnym, czapla jak w pierwszym, zwrócona w prawo; w polu czwartym ramię jak w drugim, w lewo.

Na hełmie w koronie, klejnot – czapla srebrna, z uniesioną prawą nogą, z koroną złotą na szyi.

Labry – błękitne, podbite złotem.

Juliusz Karol Ostrowski opisuje odmianę tego herbu, nazwaną Geszaw II, w której ptak trzyma w prawej łapie kamień, ramię nie jest zbrojne i ma kawałek rękawa, brak też obłoku, zaś w klejnocie jest głowa ptaka z szyją, wyłaniająca się z kubełka, między dwoma skrzydłami. Ostrowski pisze, że rysunek taki przytacza Kasper Niesiecki, opisując jednak herb jak powyżej[2]. Józef Szymański pisze, że informacja o labrach pochodzi z dokumentu z 1570, oraz że ramię zbrojne to udostojnienie pochodzące od Zygmunta Augusta (zob. Pogonia)[3].

Najwcześniejsze wzmianki[edytuj | edytuj kod]

Nadany 19 marca 1555 Kacprowi Geschawowi i 1 sierpnia 1570 Bartłomiejowi Geschkawowi z Chojnic[3]. Juliusz Karol Ostrowski pisze, że Zygmunt Jeżewski herbu Jastrzębiec utraciwszy rodzinny majątek osiadł w Prusach[2]. Kacper był jego synem. Paweł Dudziński pisze, że herb Kacpra nawiązywał barwami pól do utraconego Jastrzębca ojca[4].

Herbowni[edytuj | edytuj kod]

Gecewicz, Geszaw – Geschaw – Geschkaw, Giec.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Ostrowski mówi o żurawiu
  2. a b Juliusz Karol Ostrowski: Księga herbowa rodów polskich. T. 2. Warszawa: Główny skład księgarnia antykwarska B. Bolcewicza, 1897, s. 87.
  3. a b Józef Szymański: Herbarz rycerstwa polskiego z XVI wieku. Warszawa: DiG, 2001, s. 75. ISBN 83-7181-217-5.
  4. Paweł Dudziński: Alfabet heraldyczny. Warszawa: Diogenes, 1997, s. 206. ISBN 83-7129-476-X.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Tadeusz Gajl: Herbarz polski od średniowiecza do XX wieku : ponad 4500 herbów szlacheckich 37 tysięcy nazwisk 55 tysięcy rodów. L&L, 2007. ISBN 978-83-60597-10-1.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]