Gieorgij Danielija

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Gieorgij Danelija)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Gieorgij Danielija
Ilustracja
Prawdziwe imię i nazwisko Gieorgij Nikołajewicz Danielija
Data i miejsce urodzenia 25 sierpnia 1930
Tyflis
Data i miejsce śmierci 4 kwietnia 2019
Moskwa
Zawód reżyser, scenarzysta
Odznaczenia
Ludowy Artysta ZSRR

Gieorgij Nikołajewicz Danielija (ros. Гео́ргий Никола́евич Дане́лия; gruz. გიორგი დანელია, Giorgi Danelia; ur. 25 sierpnia 1930 w Tyflisie, zm. 4 kwietnia 2019 w Moskwie[1][2]) – radziecki i rosyjski reżyser filmowy oraz scenarzysta pochodzenia gruzińskiego. Ludowy Artysta ZSRR (1989). Laureat Nagrody Państwowej ZSRR (1978) oraz Nagrody Państwowej Federacji Rosyjskiej (1996).

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1955 roku ukończył studia architektoniczne w Moskwie. Następnie przez rok pracował w Istytucie Projektowania Miast. Odbył dwuletni kurs reżyserski zorganizowany przez wytwórnię filmową Mosfilm[3]. W trakcie studiów zrealizował razem z Igorem Tałankinem etiudę szkolną pt. „Też ludzie”, która była oparta na fragmentach „Wojny i pokoju” Tołstoja. Film pt. Sierioża będący adaptacją utworu Wiery Panowej przyniósł obu reżyserom popularność i zdobył nagrody na międzynarodowych festiwalach filmowych[4].

Innym znanym także w Polsce był film Danieliji z lat 60. "Chodząc po Moskwie" („Я шагаю по Москве”), w którym główny bohater Kola, grany przez młodego Nikitę Michałkowa, spacerując w moskiewskim metrze śpiewa tytułową piosenkę "A ja idę, chodzę po Moskwie" ("А я иду, шагаю по Москве"), popularną w latach sześćdziesiątych w Rosji i w krajach socjalistycznych.

Wybrana filmografia[edytuj | edytuj kod]

Nagrody i odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Źródło[6]:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]