Giovanni Michelotti

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Giovanni Michelotti (1921-1980) – jeden z największych projektantów samochodów sportowych w XX wieku. Był również odpowiedzialny za powstanie wielu sedanów i kabin ciężarówek.

Urodzony w Turynie, Michelotti pracował dla wielu biur designerskich, zanim otworzył własne biuro we Włoszech.

Standard Triumph[edytuj | edytuj kod]

Od późnych lat 50. był odpowiedzialny za wszystkie nowe modele produkowane przez Standard Triumph, zaczynając od liftingu modelu Standard Vanguard, a następnie projektując nowe modele Triumpha, takie jak Herald, Spitfire, GT6, TR4, 2000, 1300, Stag i Dolomite. Stworzył również wiele prototypów, które nigdy nie weszły do produkcji. Jedynymi Triumphami po roku 1960 nad którymi nie pracował były TR6 i TR7, oraz oparty na Hondzie model Acclaim.

British Leyland[edytuj | edytuj kod]

Po tym jak Triumph stał się częścią British Leyland, Michelotti podjął się liftingu modelu BMC 1100 – który następnie był produkowany w Hiszpanii jako Austin Victoria i w RPA jako Austin Apache – oraz opracował samochód Leyland P76.

Scammell[edytuj | edytuj kod]

W latach 60. Michelotti zaprojektował kabinę kierowców z tworzywa wzmocnionego włóknem szklanym dla niektórych ciężarówek produkowanych przez Scammella, który stał się częścią Leylanda w 1955. Kabina była używana w modelach Routeman, Handyman i Trunker[1].

DAF/Volvo[edytuj | edytuj kod]

Michelotti pracował również z firmą DAF, zaczynając od przeprojektowania w 1963 starzejącego się modelu Daffodil 31 w nowy Daffodil 32. DAF 44 (1966) był zupełnie nową konstrukcją, jaka wyszła spod jego ręki. Pomagał również projektować pochodne tego modelu, przede wszystkim Volvo 66 (1975).

Inni producenci[edytuj | edytuj kod]

Dla innych firm zaprojektował:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. The History of Scammell Lorries Limited. The Scammell Register. [dostęp 2008-10-06].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]