Giuseppe Di Stefano

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Giuseppe Di Stefano
Ilustracja
Giuseppe Di Stefano (1983)
Data i miejsce urodzenia

24 lipca 1921
Motta Sant’Anastasia

Data i miejsce śmierci

3 marca 2008
Santa Maria Hoè

Typ głosu

tenor

Gatunki

muzyka poważna

Zawód

śpiewak

Aktywność

1946–2004

Wydawnictwo

Decca, Casa Ricordi, EMI, RCA, Columbia

Odznaczenia
Złoty Medal Kultury i Sztuki (Włochy)
Strona internetowa

Giuseppe Di Stefano (ur. 24 lipca 1921 w Motta Sant’Anastasia, zm. 3 marca 2008 w Santa Maria Hoè)[1]włoski śpiewak operowy, tenor.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Giuseppe Di Stefano urodził się we wsi Motta Sant’Anastasia w Katanii jako jedyny syn szewca i krawcowej. Uczył się w seminarium jezuitów i przez krótki czas zastanawiał się nad wstąpieniem do stanu duchownego.

W 1946 zadebiutował w operze rolą kawalera Des Grieux w Manon Jules’a Masseneta, a rok później zagrał go na deskach La Scali. W 1948 przeniósł się do Metropolitan Opera, gdzie wykonywał role m.in. Radamesa w Aidzie Giuseppe Verdiego i księcia w Rigolettcie, nagrał dla radia rolę Fausta w operze Charles’a Gounoda pod tym samym tytułem. Od 1957 śpiewał także w Covent Garden Theatre, gdzie wykreował Cavaradossiego w Tosce, zaś na Festiwalu w Edynburgu zachwycił rolą Nemorina w Napoju miłosnym Gaetano Donizettiego. Zdobył „Złotego Orfeusza”, włoską muzyczną nagrodę podobną do amerykańskiego Oskara.

Di Stefano zachwycał słuchaczy swoją dykcją i wyjątkową barwą głosu. Jednak już w połowie lat 60. jego kariera była praktycznie skończona, gdyż podejmowany repertuar był zdecydowanie nieodpowiedni, za ciężki dla jego głosu (tenor liryczny). Jeszcze w 1973 di Stefano planował odbycie z Marią Callas wspólnej trasy pożegnalnej, jednak musiała być ona przerwana ze względu na złą formę obojga wykonawców.

Luciano Pavarotti wielokrotnie podkreślał, że w swojej karierze podziwiał i wiele razy wzorował się na Di Stefano, chociaż zdarzało mu się również krytykować pewne jego braki techniczne.

Śmierć[edytuj | edytuj kod]

W listopadzie 2004 Di Stefano został zaatakowany i brutalnie pobity w swoim domu w Diani Beach w Kenii, otrzymując szczególnie groźne ciosy w głowę. Przeszedł kilka operacji, jednak jego stan zdrowia nie poprawiał się. W grudniu 2007 zapadł w śpiączkę i zmarł 3 marca w swoim domu pod Mediolanem[2].

Wybrane partie operowe[edytuj | edytuj kod]

Oprócz wymienionych powyżej kreacji, zasłynął wykonaniem i nagraniem następujących ról:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Giuseppe Di Stefano na stronie allmusic.com. allmusic.com. [dostęp 2011-05-15]. (ang.).
  2. td: Słynny tenor Giuseppe di Stefano zmarł w wieku 86 lat. wiadomosci.onet.pl, 2008-03-04. [dostęp 2011-05-15]. (pol.).