Godfred

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Godfred (w zależności od źródła zwany również: Gudfred, Godofridus, Guthfridius, Gøtrik, Göttrick, Gudrød; ? - zm. 810) − władca Danii (być może tylko południowej Jutlandii) w latach 804−810, wiking.

Według francuskich annałów Godfred z południowej Jutlandii zaczął od 804 roku aktywnie zagrażać planom Karola Wielkiego, który przesiedlał stamtąd niemiecką ludność, aby zabezpieczyć swoje północne granice. W 808 Godfred zorganizował armię, którą zaatakował Obodrytów przesiedlonych na owe tereny (osada Rerik) przez Karola. Dzięki poparciu niektórych słowiańskich plemion, Godfred zdołał skutecznie splądrować zaatakowane tereny, zgładzić księcia obodryckiego Drożka i bezpiecznie się z nich wycofać.

Po wycofaniu się z terenów Obodrytów Godfred założył największą średniowieczną osadę wikingów – Hedeby, dokąd przesiedlił handlowców z Rerik. Prawdopodobnie Godfred rozpoczął budowę olbrzymiego wału (słynnego Danevirke), który miał oddzielić Jutlandię od państwa Franków. Cały czas nękał Karola Wielkiego krótkimi wypadami łupieskimi. Dla Karola Gudfred był poważnym problemem – walka potęg toczyła się o prawa do kontroli szlaków handlowych wschód-zachód, a co za tym idzie – podatków. W roku 810 Godfryd został zabity przez członka własnej drużyny[1]. Rozpoczęła się walka o tron, którą wykorzystali Frankowie, atakując Jutlandię. Władzę przejął wtedy Hemming.

Według Gesta Danorum Godfred był synem Sigara/Budle. Źródła współczesne[2] podają, że Godfred był synem Randvera, bratem Sigurda Ringa, Halfdana i Devy, zaś ojcem Olafa i Eryka I (Hårika/Horika).

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Aron J. Guriewicz: Wyprawy wikingów. Warszawa: Wiedza Powszechna, 1969, s. 98.
  2. Engholm ↓.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Carl Engholm: Danske kongeslægter i det. 8. & 9. århundrede. 1994. ISBN 87-88742-77-6.
  • Haue, H., Olsen, J., Aarup-Kristensen, J.: Det gamle Danmark. 800-1890. Udviklingslinier og tendenser. 1983. ISBN 87-16-09170-1.
  • Erik Kroman: Det danske Rige i den ældre Vikingetid. 1976.
  • Saxo Grammaticus. Gesta Danorum.