Good Riddance

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy zespołu muzycznego. Zobacz też: artykuł dotyczący piosenki zespołu Green Day.
Good Riddance
Rok założenia 1986
Rok rozwiązania 2007
Pochodzenie Santa Cruz,
Stany Zjednoczone 
Gatunek punk rock, hardcore
Wydawnictwo muzyczne Fat Wreck Chords
Ostatni skład
Russ Rankin
Luke Pabich
Chuck Platt
Sean Sellers
Strona internetowa

Good Riddanceamerykańska, punkrockowa grupa muzyczna, pochodząca z Santa Cruz w Kalifornii, rozwiązana w 2007 roku.

"Klasyczny" skład zespołu to:

  • Russ Rankin – wokal
  • Luke Pabich – gitara
  • Chuck Platt – gitara basowa
  • Sean Sellers – perkusja

W swoich utworach, ta wpływowa w latach 90. grupa, krytykowała sytuację polityczną w Stanach Zjednoczonych, jednoznacznie opowiadając się przeciw wojnie, jak również przeciw takim zjawiskom, jak skostniały system dwupartyjny. Teksty dotyczyły także alienacji jednostki w społeczeństwie, jak i samego amerykańskiego społeczeństwa. Grupa odwoływała się również do haseł charakteryzujących ruch straight edge. Nawiązywała do legendarnych zespołów hardcore'owych, jak Black Flag, czy The Adolescents.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Grupa została założona w 1986 roku, przez wokalistę Russa Rankina, związanego z ruchem straight edge. Skład zespołu został skompletowany kilka lat później, gdy do Rankina, basisty Chucka Platta i perkusisty Richa McDermotta dołączył gitarzysta, Luke Pabich. Pierwsze demo grupa wydała własnym nakładem w 1990 roku. Trzy lata później zespół wydał swoje pierwsze EP; w tym samym roku przeszedł też do punkowej wytwórni muzycznej, Fat Wreck Chords. Pełnometrażowym albumem Good Riddance zadebiutował w 1995 roku (For God and Country), szybko stając się najchętniej słuchanym zespołem wytwórni. W międzyczasie nowym perkusistą zespołu został Sean "SC" Sellers. Kolejne wydawnictwa w 1996 (A Comprehensive Guide to Moderne Rebellion), i 1998 roku (Ballads from the Revolution), a także trasy koncertowe z takimi zespołami, jak Propagandhi i No Use for a Name, ugruntowały silną pozycję grupy wśród punkowej widowni. Po rezygnacji Sellersa w 1999 roku, zespół nagrywał kolejne albumy z innymi perkusistami, Dave'em Raunem (Lagwagon) oraz Dave'em Wagenschutzem (Kid Dynamite). "Klasyczne" zestawienie zespołu z Sellersem na perkusji ukształtowało się ponownie tuż przed wydaniem płyty My Republic w 2006 roku. Jak się jednak okazało, był to ostatni pełnometrażowy album w historii grupy.

3 kwietnia 2007 roku, zespół ogłosił rozpad. Rankin, krytyk zarówno polityczny, jak i muzyczny (kolumnista w rockowym Amp Magazine), jako główną przyczynę rozwiązania Good Riddance podał chęć skupienia się członków zespołu na sprawach rodzinnych i pracy, jak i również obserwacje dotyczące współczesnego świata muzyki. Członkowie zespołu uznali, że scena muzyczna zmieniła się w ostatnich latach zbyt bardzo, i ich materiał, a także styl zostały w pewnym stopniu zapomniane. Krytycznie oceniono zespoły, które na potrzeby rynku zaczęły grać muzykę sprzeczną z ich dotychczasowym dorobkiem.

Grupa zagrała ostatni koncert 27 maja 2007 roku w rodzinnym Santa Cruz. W roku 2008 został wydany pamiątkowy, koncertowy album, stanowiący zapis tamtego wydarzenia. Plany dotyczące wydania płyty DVD z tej samej okazji zostały odwołane.

Obecnie, członkowie Good Riddance angażują się w swoje dotychczasowe poboczne projekty muzyczne; Rankin występuje w zespole Only Crime, Pabich i Sellers w Outlie, zaś Platt w I Want Out.

Grupa aktywnie wspierała działania organizacji People for the Ethical Treatment of Animals, walczącej o prawa zwierząt. Udzielała również politycznego poparcia amerykańskiej Partii Zielonych.

Dnia 16 lutego 2012 Good Riddance podali na swojej stronie internetowej informacje o ponownym zejściu się zespołu w takim samym składzie (Rankin, Pabich, Platt i Sellers).

W kwietniu 2012 roku Good Riddance zagrali na Lock Up Stage w Leeds i na Reading Festival.

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Rok Tytuł płyty Wytwórnia muzyczna
1990 Loaded for Bear własny nakład
1993 Gidget EP Little Deputy Records
1994 Decoy EP Fat Wreck Chords
1995 For God and Country Fat Wreck Chords
1996 A Comprehensive Guide to Moderne Rebellion Fat Wreck Chords
1996 Ignite/Good Riddance Split Split EP Revelation Records
1998 Ballads from the Revolution Fat Wreck Chords
1999 Operation Phoenix Fat Wreck Chords
2000 The Phenomenon of Craving EP Fat Wreck Chords
2001 Symptoms of a Leveling Spirit Fat Wreck Chords
2001 Good Riddance/Kill Your Idols Split Split EP Jade Tree Records
2002 Cover Ups Lorelei Records
2003 Bound By Ties of Blood and Affection Fat Wreck Chords
2006 My Republic Fat Wreck Chords
2008 Remain In Memory – The Final Show Fat Wreck Chords


Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]