Santa Cruz (Kalifornia)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Santa Cruz
City
Ilustracja
Herb
Herb
Przydomek: Surf City
Państwo

 Stany Zjednoczone

Stan

 Kalifornia

Hrabstwo

Santa Cruz

Kod statystyczny

FIPS: 06-69112
GNIS ID: 1659596

Zarządzający

Ryan Coonerty

Powierzchnia

40,996 km²

Wysokość

11 m n.p.m.

Populacja (2010)
• liczba ludności
• gęstość


59 946
1816,7 os./km²

Nr kierunkowy

831

Kod pocztowy

95060-95067

Strefa czasowa

UTC-08:00
UTC-07:00

Położenie na mapie Kalifornii
Mapa konturowa Kalifornii, po lewej znajduje się punkt z opisem „Santa Cruz”
Położenie na mapie Stanów Zjednoczonych
Mapa konturowa Stanów Zjednoczonych, blisko lewej krawiędzi znajduje się punkt z opisem „Santa Cruz”
Ziemia36°58′19″N 122°01′35″W/36,971944 -122,026389
Strona internetowa
Budynek mieszkalny na terenie misji katolickiej
Brzeg klifowy
Latarnia morska
Główna ulica – deptak

Santa Cruz – miejscowość wypoczynkowa w stanie Kalifornia około 120 km (75 mil) na południe od San Francisco nad Zatoką Monterey. Stolica hrabstwa o tej samej nazwie.

Santa Cruz liczy ponad 50 tys. mieszkańców. Ośrodek turystyczny. Siedziba filii Uniwersytetu Kalifornijskiego. Przetwórstwo rolno-spożywcze, niewielkie przedsiębiorstwa z sektora informatycznego i (ang.) high technology.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Początek Santa Cruz bierze od dwunastej misji katolickiej, o tej samej nazwie, w łańcuchu misji założonych na zachodnim wybrzeżu. Misję założył Ojciec Fermin de Lasuen 28 sierpnia 1791 roku. Budynki misji zostały wykonane z tradycyjnej cegły adobe. Misja funkcjonuje do 1834 roku kiedy zostaje poddana sekularyzacji przez rząd Meksyku. Obecnie na terenie misji zachował się budynek mieszkalny z lat 1822–1824, w którym jest bardzo skromne muzeum.

Ze względu na szereg nieszczęść i katastrof, jakie spotykają misję (powodzie, trzęsienia ziemi, kradzieże i bunty Indian), otrzymuje ona potoczną nazwę „Misja Niepowodzeń” ang. Bad Luck Mission. W 1857 roku trzęsienie ziemi niszczy kościół misji, po latach zostaje on zrekonstruowany. W roku 1989 miejscowość nawiedza kolejne duże trzęsienie ziemi. W latach 60. ubiegłego stulecia w Santa Cruz i pobliskim Monterey rodzi się ruch hipisów i lansowane jest wśród młodzieży zażywanie LSD.

Współczesność[edytuj | edytuj kod]

Odbudowane po trzęsieniu ziemi Santa Cruz jest typowym miasteczkiem turystycznym z licznymi hotelami i pensjonatami i jest bazą wypoczynkową dla niedalekiego San Francisco. Główne atrakcje to piękne wybrzeże klifowe.

Inne atrakcje to drewniane molo z licznymi restauracjami, jedna z najstarszych w Stanach Zjednoczonych drewniana kolejka górska Giant Dipper licząca około 80 lat oraz murowana latarnia morska z prywatnym muzeum surfingu.

Port jachtowy jest zapleczem dla amatorów żeglarstwa. Wysokie fale sprzyjają uprawianiu sportów wodnych (surfing) W centrum miasta odrestaurowana ulica w stylu lat dwudziestych z butikami i restauracjami. W Santa Cruz jest także zlokalizowany UCSC – University of California – Santa Cruz.

W okolicy szereg gospodarstw ekologicznych [organic] uprawiających warzywa i owoce.

Santa Cruz jest miastem niepopierającym tzw. dużego biznesu, jak np. supermarkety lub duże przedsiębiorstwa – korporacje. Znaczna część mieszkańców Santa Cruz pracuje w pobliskim San Jose.

Główny slogan nieoficjalny miasta i regionu to Keep Santa Cruz Weird – utrzymuj Santa Cruz dziwnym/szalonym/nadzwyczajnym – który odzwierciedla zachowanie i styl bycia populacji regionu.

Urodzeni w Santa Cruz[edytuj | edytuj kod]

Miasta partnerskie[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]