Przejdź do zawartości

Wydawnictwo muzyczne

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Wytwórnia płytowa)

Wydawnictwo muzyczneorganizacja przemysłu muzycznego, zajmująca się produkcją, nagrywaniem, dystrybucją i promocją nagrań audio, czasem wideo np. z koncertów (wytwórnia płytowa, wytwórnia fonograficzna; ang. record label, label); oraz zajmująca się publikacją nut, książek o muzyce, encyklopedii muzycznych.

Nośniki dźwięku[edytuj | edytuj kod]

Dawniej muzykę publikowano w formie zapisu nutowego lub rolek papierowych (stosowanych w pianolach). Dziś muzyka najczęściej publikowana jest na płytach gramofonowych, kasetach magentofonowych czy płytach CD[1].

Znane wydawnictwa muzyczne[edytuj | edytuj kod]

Płyta gramofonowa wyprodukowana w roku 1932 w wytwórni Syrena Electro

Największe wydawnictwa muzyczne, o rozpoznawalnych markach, są częścią kilku międzynarodowych firm (zob. wielka czwórka wytwórni płytowych), w tym:

które opanowały prawie cały światowy przemysł muzyczny, choć obecnie obserwuje się powrót niezależnych wydawnictw[potrzebny przypis].

Wydawnictwa polskie

Produkcję pierwszych gramofonów i płyt rozpoczęto w Polsce w roku 1899, a w roku 1910 w Warszawie działało już 10 wytwórni gramofonów. Fabryka Juliusza Feigenbauma, późniejsza Syrena Rekord, została uruchomiona w 1904. W Syrenie w roku 1911 wytwarzano ok. 6 tysięcy płyt. W tych latach powstały też Harmonia Record, Cristal-Electro i liczne filie przedsiębiorstw zagranicznych, np. niemieckiego Odeonu[potrzebny przypis].

W pierwszych latach po II wojnie światowej w Polsce działały takie wytwórnie prywatne, jak Mewa, Fogg Record, Gong. Po likwidacji wytwórni prywatnych do wczesnych lat 90 XX w. funkcjonowały wytwórnie muzyczne takie jak: Tonpress, Polton, PolJazz, Pronit, Wifon, Arston, Savitor i Polskie Nagrania „Muza” (utworzona w latach 40 XX w. na bazie przedwojennej (znacjonalizowanej) wytwórni Odeon)[2]. Część z nich upadła. Powstały nowe wydawnictwa, m.in. S.P. Records, Metal Mind Productions czy Mystic Production[potrzebny przypis].

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Paweł „Atrej” Kowalewski: Nośniki dźwięku – zarys historyczny. [w:] Niezależny Magazyn Muzyczny MetalZine.pl [on-line]. www.metalzine.pl. [dostęp 2013-06-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-08-29)]. (pol.).
  2. Z historii „Polskich Nagrań”. [w:] Strona internetowa MUZA Polskie Nagrania [on-line]. [dostęp 2013-06-28]. (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]