Przejdź do zawartości

Grabowski VIII Hrabia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Grabowski VIII Hrabia

Grabowski VIII Hrabia (Grabowski-Gecendorf, Goetzendorf-Grabowski, Zbiświcz odmienny) − polski herb hrabiowski, udostojniony herb Zbiświcz.

Opis herbu[edytuj | edytuj kod]

Opis z wykorzystaniem zasad blazonowania, zaproponowanych przez Alfreda Znamierowskiego[1]:

W polu czerwonym miecz na opak srebrny, na którym takiż półksiężyc. Bezpośrednio nad tarczą korona hrabiowska, z której klejnot: orzeł czarny. O tarczę opierają się łokciami trzymacze: dzicy mężowie w przepaskach i wieńcach z liści, wsparci o maczugi, stojący na postumencie w postaci fragmentu murawy.

Najwcześniejsze wzmianki[edytuj | edytuj kod]

Herb przytaczany przez Ostrowskiego (Księga herbowa rodów polskich jako Grabowski-Gecendorf VIII) oraz Nowego Siebmachera. Nadany z pruskim tytułem hrabiowskim Piotrowi Bonifacemu Grabowskiemu z rodziny Goetzendorf-Grabowskich herbu Zbiświcz w 1786. Obdarowany zmarł bezpotomnie w 1797.

Herbowni[edytuj | edytuj kod]

Grabowski, Grabowski-Goetzendorf (von Gőtzendorff, Gecendorf).

Istniało wiele innych rodzin o nazwisku Grabowski, w tym na Kaszubach jeszcze dwie, herbu Grabowski VI oraz herbu Grabowski IV, nie licząc przedstawicieli rodu używających zwykłego Zbiświcza. Pełna lista herbów Grabowskich dostępna w artykule Grabowski IV.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Alfred Znamierowski, Paweł Dudziński: Wielka księga heraldyki. Warszawa: Świat Książki, 2008, s. 104-108. ISBN 978-83-247-0100-1.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]