Przejdź do zawartości

Grabowski VI

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Herb Grabowski VI
Herb Grabowski VI odmienny

Grabowski VI (Brochwicz odmienny) – kaszubski herb szlachecki. Wedłdug Przemysława Pragerta odmiana herbu Brochwicz.

Opis herbu

[edytuj | edytuj kod]

Herb znany przynajmniej w dwóch wariantach. Opisy z wykorzystaniem zasad blazonowania, zaproponowanych przez Alfreda Znamierowskiego[1]:

Grabowski VI (Brochwicz odmienny): W polu błękitnym jeleń srebrny, biegnący po murawie zielonej. Klejnot: nad hełmem bez korony dwa ostrza kos, między którymi gwiazda złota. Labry błękitne, podbite srebrem.

Grabowski VI odmienny (Brochwicz odmienny, Jeleń odmienny): W polu błękitnym jeleń srebrny, kroczący, nad grzbietem ma liść sercowaty na długiej, lewoskośnej łodydze. Klejnot: nad hełmem w koronie liść jak w godle pomiędzy dwoma rogami jelenimi. Labry błękitne, podbite srebrem.

Najwcześniejsze wzmianki

[edytuj | edytuj kod]

Herb przytaczany przez Ostrowskiego (Księga herbowa rodów polskich) i Nowego Siebmachera. Wariant drugi znany z pieczęci z 1570, barwy zrekonstruował Tadeusz Gajl.

Rodzina Grabowskich

[edytuj | edytuj kod]

Jedna z trzech rodzin o tym nazwisku mieszkających na Kaszubach. Pozostałe używały herbów: Zbiświcz oraz Grabowski IV. Przedstawiciele tej rodziny, Paweł i Maciej Grabowscy, odcisnęli pieczęć z tym herbem w 1570, opłacając pobór z Wielkiej Komorzy. Według informacji w Siebmacherze rodzina ta miała osiąść w XVII-XVIII wieku na Warmii i Mazurach, a także na Litwie.

Herbowni

[edytuj | edytuj kod]

Grabowski.

Istnieli też liczni inni Grabowscy poza Kaszubami. Pieczętowali się kilkudziesięcioma innymi herbami. Pełna lista herbów różnych Grabowskich w artykule Grabowski IV.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Alfred Znamierowski, Paweł Dudziński: Wielka księga heraldyki. Warszawa: Świat Książki, 2008, s. 104-108. ISBN 978-83-247-0100-1.

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]