Przejdź do zawartości

Green Park

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Green Park
Ilustracja
Green Park w czasie wiosny
Państwo

 Wielka Brytania

Miejscowość

Londyn

Dzielnica

City of Westminster

Powierzchnia

19 ha

Położenie na mapie City of Westminster
Mapa konturowa City of Westminster, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Green Park”
Położenie na mapie Wielkiej Brytanii
Mapa konturowa Wielkiej Brytanii, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Green Park”
Położenie na mapie Anglii
Mapa konturowa Anglii, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Green Park”
Położenie na mapie Wielkiego Londynu
Mapa konturowa Wielkiego Londynu, w centrum znajduje się punkt z opisem „Green Park”
Ziemia51°30′12,53″N 0°08′38,33″W/51,503481 -0,143981
Strona internetowa

Green Park, oficjalnie The Green Park („Zielony park”) - jeden z parków królewskich w Londynie. Znajduje się w dzielnicy City of Westminster, pomiędzy Hyde Park i St. James’s Park. Razem z parkiem Kensington Gardens i ogrodami Pałacu Buckingham, parki te tworzą otwartą przestrzeń od Whitehall i dworca Victoria aż do Kensington i Notting Hill. Granice The Green Park wyznaczają na północy ulica Piccadilly, na południu ulica Constitution Hill i na wschodzie deptak Queen’s Walk. Od strony zachodniej Green Park łączy się z St. James’s Park przy pomniku Wiktorii w Queen’s Garden, dokładnie naprzeciwko wejścia do Pałacu Buckingham. Na południowy wschód od parku znajduje się reprezentacyjna aleja The Mall. Z Green Park widać zachodnie fasady St. James’s Palace oraz Clarence House. The Green Park zajmuje powierzchnię ok. 53 akrów.

W przeciwieństwie do sąsiednich parków, w Green Park nie ma żadnych jezior ani pomników, a jedyną fontanną jest Canada Memorial autorstwa Pierre’a Granche. Park składa się głównie z zalesionych polan.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Przed założeniem The Green Park pełnił funkcje cmentarza (o podmokłym gruncie) dla trędowatych z pobliskiego szpitala St. Jamesa. Cmentarz został zamknięty w XVI w. przez Henryka VIII. W 1688 r. Karol II Stuart założył tam park królewski.

27 kwietnia 1749 roku w Green Park odbył się wielki pokaz ogni sztucznych dla uczczenia zakończenia wojny o sukcesję austriacką i podpisania pokoju w Akwizgranie w 1748 r. Wykonano wtedy napisaną przez Georga Friedricha Händla specjalnie na tę okazję Muzykę ogni sztucznych.