Gudrun Ensslin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Grób Andreasa Baadera, Gudrun Ensslin i Jana-Carla Raspe

Gudrun Ensslin (ur. 15 sierpnia 1940 w Bartholomä w Badenii-Wirtembergii, zm. 18 października 1977) – niemiecka terrorystka, członkini skrajnie lewicowej organizacji Frakcja Czerwonej Armii (RAF - Rote Armee Fraktion), znanej też jako Grupa Baader-Meinhoff.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Była spokrewniona z niemieckim filozofem Georgiem Heglem. Jej ojciec był pastorem Kościoła Ewangelickiego. W jej rodzinie często dyskutowano na tematy związane z niesprawiedliwością społeczną. Nie sprawiała kłopotów wychowawczych. W latach 60. studiowała m.in. filozofię, germanistykę, anglistykę. W 1965 roku przeniosła się do Berlina Zachodniego, gdzie pracowała na Wolnym Uniwersytecie. W trakcie pobytu w Berlinie zaangażowała się w protesty studenckie i działalność w skrajnie lewicowym Niemieckim Socjalistycznym Związku Studentów. W 1967 poznała Andreasa Baadera i związała z nim swoje dalsze losy[1][2][3]. W 1968 zaczęła działalność terrorystyczną. W latach 1970-1972 wielokrotnie uczestniczyła w napadach na banki, które były głównym źródłem finansowania RAF. Stała się jedną z najbardziej poszukiwanych osób w Niemczech. 8 czerwca 1972 została aresztowana w Hamburgu.

Proces Ensslin i pozostałych przy życiu członków RAF, rozpoczął się w Stammheim 21 maja 1975 i zakończył się 28 kwietnia 1977 skazaniem jej i innych członków RAF. 18 października Ensslin powiesiła się w celi. Tego samego dnia znaleziono w celi zastrzelonego Andreasa Baadera, który również popełnił samobójstwo[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]