Gulbuddin Hekmatjar

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Gulbuddin Hekmatjar
ګلبدين حكمتيار
ilustracja
Data i miejsce urodzenia

1947
?

Premier Islamskiej Republiki Afganistanu
Okres

od 17 czerwca 1993
do 28 czerwca 1994

Poprzednik

Abdussabur Farid Kuhestani

Następca

Arsala Rahmani

Okres

od 26 czerwca 1996
do 27 września 1996

Poprzednik

Ahmad Szah Ahmadzaj

Następca

Mohammad Rabbani

Gulbuddin Hekmatjar, paszto ګلبدين حكمتيار (ur. 1947) – afgański przywódca religijny i polityk; pod koniec lat 60. współzałożyciel Organizacji Młodzieży Muzułmańskiej na Uniwersytecie Kabulskim. Głównym celem organizacji była walka z coraz większymi wpływami partii marksistowskich. Od 1973 na emigracji w Pakistanie, gdzie planował obalenie afgańskiego prezydenta Mohammada Dauda. W 1978 przekształcił Organizację Młodzieży Muzułmańskiej w Muzułmańską Partię Afganistanu, stając na jej czele do 1992.

Główny beneficjent pomocy zachodniej dla mudżahedinów w latach 80. – pakistański wywiad ISI przekazywał mu większość broni i pieniędzy przysyłanej przez zachód i kraje arabskie. Po obaleniu komunistycznych rządów w Afganistanie w 1992 występował przeciwko nowej władzy będąc głównym odpowiedzialnym za rozpętanie wojny domowej.

W 1993 w wyniku porozumienia z ugrupowaniem rządzącym został premierem Afganistanu. Zwolennik islamskiego fundamentalizmu, cechuje go zdecydowanie negatywny stosunek do Zachodu.