Gustaw Gottesman

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Grób Gustawa Gottesmana na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie

Gustaw Gottesman (ur. 15 września 1918 we Lwowie, zm. 5 października 1998 w Warszawie) – polski dziennikarz, dramaturg i tłumacz.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się we Lwowie w rodzinie polsko-żydowskiej. Podczas Holocaustu stracił oboje rodziców. Podczas II wojny światowej był żołnierzem Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Pracował jako urzędnik w ministerstwach polskiego rządu w Londynie. Był sekretarzem przewodniczącego polskiej delegacji na konferencję w Bretton Woods ministra Ludwika Grosfelda[1]. Przez pewien czas pracował w ONZ.

Do Polski wrócił w 1949. Związał się z PZPR, z której wystąpił w r. 1968. Pracował jako dziennikarz. Był redaktorem naczelnym pisma Przegląd Kulturalny, a po zamknięciu tego tytułu w 1963 r., w 1972 r. został redaktorem naczelnym tygodnika Literatura. Był nim do usunięcia ze stanowiska w r. 1976

Autor dramatów i przekładów literackich. Wraz z Andrzejem Jareckim dokonał pierwszego przekładu na język polski libretta legendarnego musicalu Les Misérables Boublila (libretto francuskie) i Schönberga (muzyka) opartego na powieści Nędznicy Wiktora Hugo, który w latach 1989–2000 wystawiany był w gdyńskim Teatrze Muzycznym im. Danuty Baduszkowej w reżyserii Jerzego Gruzy.

Ojciec publicysty Krzysztofa Gottesmana. Pochowany jest na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach (kwatera C2, rz. 9, m. 7)[2].

Publikacje książkowe[edytuj | edytuj kod]

  • Bancroftowie : sztuka w 4 aktach , 1953
  • Zaczyna się dzień : sztuka w 3 aktach z prologiem i epilogiem (9 obrazów) (z Jerzym Broszkiewiczem), 1955

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]