Hůrka (Kotlina Kłodzka)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Hůrka
Ilustracja
Widok na wzniesienie od strony wschodniej
Państwo  Czechy
Pasmo Kladská kotlina (pol. Kotlina Kłodzka)
Wysokość 585 m n.p.m.
Położenie na mapie Sudetów
Mapa lokalizacyjna Sudetów
Hůrka
Hůrka
Ziemia50°03′01,3″N 16°43′54,2″E/50,050361 16,731722

Hůrka (585 m n.p.m.)[1] – wzniesienie w północno-wschodnich Czechach, w Sudetach Środkowych, w Kladská kotlina (pol. Kotlina Kłodzka).

Bunkier na północnym zboczu poniżej szczytu ukryty w pasie zieleni.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Wzniesienie położone jest w południowej części Kotliny Kłodzkiej, po wschodniej stronie od pasma Gór Orlickich na północnym obrzeżu miejscowości Červená Voda około 4,3 km na południowy zachód od miejscowości Králíky.[2]

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Hůrka jest najwyższym wzniesieniem czeskiej części Kotliny Kłodzkiej (czes. Kladská kotlina). Wyrasta w południowej części kotliny położonej już na obszarze Czech. Jest to niewielkie wzniesienie charakteryzujące się łagodnymi zboczami, regularną rzeźbą i ukształtowaniem o kopulastym kształcie z wyraźnie zaznaczoną rozległą częścią szczytową. Zbocza wzniesienia łagodnie opadają w kierunku dolin rzecznych: zbocze południowe opada do doliny potoku (czes.) Červenovodský p., północne do doliny rzeki Cicha Orlica (czes. )Tíchá Orlice, wschodnie opada do doliny bezimiennego potoku, oddzielającej wzniesienie od wyższego o 135 m wzniesienia Luzný. Zbocza wzniesienia ponacinane są dolinami dopływów potoków. Wzniesienie zbudowane ze skał osadowych i krystalicznych, szczyt i zbocza wzniesienia pokrywa niewielka warstwa młodszych osadów. Całe wzniesienie zajmują łąki i pola uprawne tylko dolną część północnego zbocza około 600 m. od szczytu porasta las Dolni les. W partii szczytowej na zachodnim zboczu około 40 m od szczytu wzniesienia dwumetrową skarpę porasta niewielki charakterystyczny wąski pas zieleni o dł. ok. 140 m. Położenie wzniesienia, niezalesiony kopulasty kształt z charakterystycznym pasem zieleni czynią wzniesienie rozpoznawalnym w terenie. Zboczami prowadzą drogi polne, które stanowią drogi dojazdowe do pól uprawnych. U południowego i wschodniego podnóża wzniesienia położona jest miejscowość Červená Voda. Po wschodniej stronie podnóżem wzniesienia prowadzi droga nr 11 z Červená Voda do Jablonné nad Orlicí.

Wzniesienie zaliczane jest do Korony Sudetów Czeskich.

Inne[edytuj | edytuj kod]

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

W pobliżu wzniesienia prowadzą szlaki turystyczne.

  • szlak turystyczny niebieski- prowadzący południowym podnóżem wzniesienia.
  • Szczyt wzniesienia stanowi punkt widokowy.
  • Na szczyt nie prowadzi szlak turystyczny.
  • Na północnym zboczu kilka metrów poniżej szczytu znajduje się bunkier.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]