Lázek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Lázek
Ilustracja
Widok na wzniesienie od strony zachodniej ze Ścian Trzebowskich
Państwo

 Czechy

Położenie

Cotkytle

Pasmo

Wyżyna Zabrzeska
Sudety Środkowe

Wysokość

715 m n.p.m.

Położenie na mapie Sudetów
Mapa konturowa Sudetów, na dole nieco na prawo znajduje się czarny trójkącik z opisem „Lázek”
Ziemia49°55′30,935″N 16°42′21,681″E/49,925260 16,706022

Lázekwzniesienie o wysokości 715 m n.p.m.[1] położone w północno-wschodnich Czechach, w Sudetach Środkowych, w północno-zachodniej części masywu Wyżyna Zabrzeska, około 1,8 km, na północny wschód od miejscowości Cotkytle[2], którego szczyt należy do Korony Sudetów.

Lázek jest najwyższym wzniesieniem Wyżyny Zabrzeskiej[3], górującym nieznacznie nad miejscowościami Cotkytle od strony północno-wschodniej strony i Herbortice od strony północnej. Wyrasta w północnym fragmencie grzbietu, w kształcie wyraźnego kopca o dość stromych zboczach. Wznosi się w niewielkiej odległości od sąsiedniego bezimiennego wzniesienia o wysokości 684 m n.p.m., położonego po wschodniej stronie, od którego oddzielony jest niewielkim siodłem. Zbocze północne opada stromo w stronę doliny Potoku Granicznego, zbocza południowe kierujące się w stronę miejscowości Strážná są łagodniejsze. Podłoże wzniesienia zabudowane jest z skał metamorficznych, gnejsów, łupków i szarogłazów. Partie szczytowe i zbocza wzniesienia częściowo połaciami porasta las mieszany, niezalesione partie zbocza zajmują łąki i częściowo pola uprawne.

Na szczycie stoi chata turystyczna Reichela z 1933 r. oraz wspomniana wieża widokowa zbudowana w I połowie XX wieku. Rozpościera się z niej widok na szczyty Gór Orlickich, Pogórze Orlickie, Wysoki Jesionik, przedgórze Jesioników i okoliczne wzniesienia oraz miasto Lanškroun. Szczyt Lázka jest symbolem północnomorawskiego ruchu oporu walczącego z nazistami w okresie drugiej wojny światowej; niedaleko wierzchołka, w pobliżu schroniska na skraju lasu, znajduje się pomnik poświęcony poległym. Położenie wzniesienia, kształt i wyraźna część szczytowa z wieżą widokową i masztem nadajnika, czynią wzniesienie rozpoznawalnym w terenie.

Przez Lázek prowadzą trzy szlaki turystyczne[4]:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]