Half Moon Island

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Half Moon Island
Ilustracja
Kontynent

Antarktyda

Akwen

Ocean Południowy

Archipelag

Szetlandy Południowe

Powierzchnia

0,051 km²

Populacja 
• liczba ludności


0

Położenie na mapie Szetlandów Południowych
Mapa konturowa Szetlandów Południowych, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Half Moon Island”
Położenie na mapie Antarktyki
Mapa konturowa Antarktyki, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Half Moon Island”
Ziemia62°35′30″S 59°55′11″W/-62,591667 -59,919722
Mapa wyspy

Halfmoon Island (lub Half Moon Island) — niewielka wysepka wulkaniczna o kształcie półksiężyca, leżąca 120 km na północ od Półwyspu Antarktycznego w archipelagu Szetlandów Południowych.

Fauna i flora wyspy[edytuj | edytuj kod]

Na Halfmoon Island gniazduje licząca około 2000 par kolonia pingwinów antarktycznych, w dużej liczbie gnieździ się tam wydrzyk antarktyczny, rybitwa antarktyczna i oceannik żółtopłetwy. W mniejszej liczbie występują także m.in. mewy południowe i kormorany niebieskookie. Wyspa ta stanowi miejsce odpoczynku dla płetwonogich, uchatek antarktycznych i weddelek arktycznych. Czasem widuje się tam także słonie morskie[1].

Wzniesienia na wyspie są pokryte gołoborzami porastanymi przez kilka gatunków mchów i porostów, występuje na niej także śmiałek antarktyczny[1].

Obecność ludzka[edytuj | edytuj kod]

W południowo-zachodniej części wyspy znajduje się utworzona w latach 50. argentyńska letnia stacja polarna Cámara, posiadająca m.in. małą kolejkę linową służącą do transportu towarów w relacji brzeg-baza oraz hangar dla pojazdów terenowych.

Na Halfmoon Island często przypływają ekspedycyjne statki polarne (np. MV Lyubov Orlova) należące do operatora Quark Expeditions. Jest to popularny cel rejsów turystycznych[1].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Half Moon Island. BirdLife International, 2011. [dostęp 2013-01-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-02-14)]. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]