Słoń morski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Słoń morski
Mirounga[1]
Gray, 1827
Słoń morski północny
Słoń morski północny
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ssaki
Podgromada ssaki żyworodne
Infragromada łożyskowce
Rząd drapieżne
Nadrodzina płetwonogie
Rodzina fokowate
Rodzaj słoń morski
Słonie morskie walczące o terytorium i partnerki u wybrzeży Piedras Blancas w Kalifornii

Słoń morski, mirunga (Mirounga) – rodzaj największych ssaków drapieżnych z rodziny fokowatych.

Mianem słonia morskiego określa się dwa różne gatunki[2]: pierwszy z nich to słoń morski północny (Mirounga angustirostris, (Gill, 1866)) występujący w rejonie wybrzeży amerykańskiego stanu Kalifornia i meksykańskiego Baja California, a drugi to słoń morski południowy (M. leonina, (Linnaeus, 1758)) mający swoje siedliska w obszarze antarktycznym.

Słonie morskie to zwierzęta stadne, które swoją nazwę wzięły od swoich dużych rozmiarów oraz od pysków samców, które przypominają trąbę.

Północny słoń morski ma barwę żółtawą albo szaro-brązową natomiast południowy słoń morski jest niebiesko-szary. Ponadto odmiana południowa każdego roku zmienia sierść i część skóry na nową po zrzuceniu starej. Samce obydwu gatunków osiągają długość 4-6 m przy masie 2,4-3,7 t. Największy znany samiec słonia morskiego ważył 5 t i miał 6,9 m długości. Samice są dużo mniejsze, osiągają długość do 3,5 m a wagę do 900 kg.

Słonie morskie żywią się głównie rybami i głowonogami. Północna odmiana nie migruje, południowa podobnie jak północna odmiana rozmnaża się na lądzie z tym, że zimę spędza na morzu, prawdopodobnie w pobliżu kry lodowej. Słonie morskie spędzają 80% czasu w wodzie, potrafią wytrzymać bez pobierania powietrza ponad 80 minut dłużej niż jakikolwiek inny niewaleniowaty ssak morski (nurkują do głębokości sięgających do 1500 m). Na lądzie mimo swoich dużych rozmiarów poruszają się szybciej niż człowiek. W czasie sezonu rozrodczego samce stają się w stosunku do siebie wyjątkowo agresywne. Walczą wtedy między sobą o terytoria, a "haremy" poszczególnych samców dochodzą do 40 samic. Samice mają każdego roku tylko jedno młode, ciąża trwa ok. 11 miesięcy. Samice dożywają 20 lat, a samce 14.

Na obydwa gatunki słonia morskiego polowano w XIX w. dla ich cennego tłuszczu, wtedy też znalazły się one na granicy wymarcia. W XX w. w wyniku programu ochrony tych ssaków ich liczebność znacząco się podniosła a ich istnienie nie jest już zagrożone.

Przypisy

  1. Mirounga, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Wilson Don E. & Reeder DeeAnn M. (red.) Mirounga. w: Mammal Species of the World. A Taxonomic and Geographic Reference (Wyd. 3.) [on-line]. Johns Hopkins University Press, 2005. (ang.) [dostęp 22 września 2009]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]