Przejdź do zawartości

Hans Majestet Kongens Garde

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Hans Majestet Kongens Garde
Ilustracja
Historia
Państwo

 Norwegia

Sformowanie

1856

Patron

Nils Olav

Tradycje
Święto

10 kwietnia, 8 listopada

Dowódcy
Obecny

król Harald V, podpułkownik Trond Robert Forbregd

Działania zbrojne
II wojna światowa
Organizacja
Dyslokacja

Oslo

Rodzaj sił zbrojnych

wojska lądowe

Rodzaj wojsk

lekka piechota, gwardia królewska

Strona internetowa
Gwardziści królewscy podczas zmiany warty

Hans Majestet Kongens Garde (HMKG) (Gwardia Jego Królewskiej Mości) – elitarny batalion lekkiej piechoty z Oslo. Batalion odgrywa podwójną rolę – jest norweską gwardią królewską strzegącą bezpieczeństwa rodziny monarszej, ochrania główną rezydencję króla – Pałac Królewski w Oslo (Slottet), rezydencję następcy tronu – Skaugum (na przedmieściach stolicy), Dwór Królewski na półwyspie Bygdøy oraz Twierdzę Akershus, jest również główną jednostką wojskową w Oslo.

Nominalnie głównodowodzącym batalionu jest panujący król Norwegii. Od 1972 maskotką oraz patronem batalionu jest pingwin królewski Nils Olav (obecnie Nils Olav III), żyjący w ZOO w Edynburgu. Główną siedzibą gwardii królewskiej jest Huseby Leir położone w dawnym gospodarstwie będącym własnością norweskiego rządu od XVIII wieku.

W jednostce służy ok. 900 żołnierzy oraz 250–400 rekrutów. Składa się z trzech kompanii strzelców (1., 2. i 4. Kompania, każda ma pięć plutonów: dowodzenia, eskortowy, zmechanizowany, wartowniczy, rozpoznania), kompanii dowodzenia i wsparcia (5. Kompania), orkiestry wojskowej i oddziału łączności (3. Kompania) oraz jednostki szkolnej (6. Kompania).

Dewiza batalionu brzmi Alt for Kongen – "Wszystko dla króla".

Historia[edytuj | edytuj kod]

Gwardia królewska w sile kompanii została powołana w 1856 przez ówczesnego króla Szwecji i Norwegii Oskara I i liczyła 38 ludzi ze Szwadronu Konnych Strzelców Wyborowych z Akershus (Agerhusiske ridende Jægercorpses gevorbne Escadron). Ich głównym zadaniem było utrzymywanie łączności pomiędzy Sztokholmem a Christianią (dzisiejszym Oslo). Od 1888 na stałe znajdowała się w stolicy Norwegii.

Po uzyskaniu w 1905 pełnej niepodległości przez Norwegów król Haakon VII zwiększył gwardię królewską do rozmiarów batalionu.

Podczas ataku niemieckiego na Norwegię w 1940 jednostka wyróżniła się w boju podczas bitwy w Midtskogen Gård, kiedy oddziały Wehrmachtu usiłowały złapać rodzinę królewską oraz członków rządu i parlamentu. Bitwa zakończyła się zwycięstwem Norwegów, a gwardziści wzięli udział w jeszcze jednym starciu z Niemcami w Lundehøgda, niedaleko Lillehammer.

Współcześnie stanowią jedną z atrakcji turystycznych Oslo. Codziennie między 13.30 a 14 odbywa się przed Pałacem Królewskim uroczysta zmiana warty, której towarzyszą licznie zgromadzeni turyści. Gwardziści pełnią też funkcje ceremonialne podczas corocznej wizyty króla w norweskim parlamencie, wizyt zagranicznych głów państw oraz podczas świąt państwowych.

Aktualnie dowódcą batalionu jest podpułkownik Ingrid Gjerde.

Umundurowanie[edytuj | edytuj kod]

Żołnierze z Hans Majestet Kongens Garde noszą ciemnogranatowe uniformy. Nakrycia głowy wzorowane są na kapeluszach włoskich bersalierów. Znajduje się na nich rozeta w barwach flagi norweskiej z symbolem panującego monarchy (obecnie Haralda V).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]