Harper’s Bazaar

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Harper’s Bazaar
Ilustracja
Częstotliwość

miesięcznik

Państwo

 Stany Zjednoczone

Wydawca

Hearst Corporation

Tematyka

moda

Pierwszy numer

1867

Redaktor naczelny

Glenda Bailey

Strona internetowa

Harper’s Bazaaramerykański miesięcznik o tematyce modowej ukazujący się od 1867 roku. Jego wydawcą jest Hearst Corporation.

Historia[edytuj | edytuj kod]

„Harper’s Bazaar” w chwili ukazania się był pierwszym magazynem modowym w Stanach Zjednoczonych. Jego pierwszą redaktorką naczelną była Mary Louise Booth. Początkowo ukazywał się co tydzień (aż do 1901 roku). Był kierowany do amerykańskich kobiet z klasy średniej i wyższej. Na jego łamach prezentowano głównie najnowsze wieści modowe z Paryża czy Berlina. Aż do przełomu wieków pismo było ilustrowane rysunkami, dopiero wraz z upowszechnieniem się fotografii zdjęcia zaczęły dominować. W 1912 roku magazyn przejął William Randolph Hearst. Jego konsorcjum do dziś jest wydawcą miesięcznika.

W latach trzydziestych na łamach „Harper’s Bazaar” dokonała się rewolucja w fotografii modowej. Ówczesna redaktor naczelna Carmel Snow oraz fotograf Martin Munkácsi postanowili realizować sesje zdjęciowe poza studiem fotograficznym. Munkácsi jako pierwszy fotografował modelki na ulicach czy plażach. W tym samym czasie Snow zatrudniła kolejnego słynnego fotografa i grafika, Aleksieja Brodowicza, który został dyrektorem artystycznym pisma. Jego praca zmieniła styl graficzny pisma i uczyniła go bardzo rozpoznawalnym.

Po wojnie z redakcją współpracowali m.in. Diane Arbus, Robert Frank, Man Ray czy Andy Warhol.

Obecnie[edytuj | edytuj kod]

Od 2001 roku redaktorem naczelnym Harper’s Bazaar jest Glenda Bailey. Ukazuje się co miesiąc w kilkudziesięciu krajach świata. Sesje zdjęciowe dla magazynu są bardzo prestiżowe, brały w nich udział m.in. Linda Evangelista, Naomi Campbell czy Anja Rubik.

W 2019 r. wydawca polskiej edycji magazynu Marquard Media Polska zapowiedział zakończenie wydawania magazynu z końcem 2019 r. w związku z wycofaniem się z rynku prasy[1].

Zagraniczne edycje[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Patryk Pallus i inni, "Playboy", "CKM", "Cosmopolitan" i inne tytuły znikają z rynku. Wydawca zwalnia 70 proc. załogi [online], Business Insider, 13 listopada 2019 [dostęp 2019-11-13] (pol.).