Harry Hopkins

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Harry Hopkins
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

17 sierpnia 1890
Sioux City

Data i miejsce śmierci

29 stycznia 1946
Nowy Jork

Sekretarz handlu USA
Okres

od 24 grudnia 1938
do 18 września 1940

Przynależność polityczna

Partia Demokratyczna

Poprzednik

Daniel Roper

Następca

Jesse Jones

Odznaczenia
Distinguished Service Medal

Harry Lloyd Hopkins (ur. 17 sierpnia 1890 w Sioux City, zm. 29 stycznia 1946 w Nowym Jorku) – amerykański polityk, najbliższy i najbardziej zaufany doradca prezydenta USA Franklina D. Roosevelta.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W marcu 1941 prezydent powierzył mu rozeznanie potrzeb i kierowanie dostawami materiałów wojennych na mocy ustawy Lend-Lease[1]. Z tej racji wielokrotnie przebywał w Londynie i Moskwie. Znany był z sympatii wobec Związku Radzieckiego i Stalina, co bez wątpienia miało istotny wpływ na politykę prezydenta USA wobec Związku Radzieckiego. W sierpniu 1941 zrezygnował ze stanowiska, zostając asystentem i doradcą prezydenta do spraw międzynarodowych. Po przystąpieniu Stanów Zjednoczonych do wojny objął funkcję prezesa Zarządu Rozdziału Amunicji, później był członkiem Rady Wojennej Pacyfiku i Zarządu Produkcji Wojennej. Po śmierci Roosevelta działał na rzecz utrzymania dobrych stosunków z ZSRR.

W 1990 były oficer KGB, Oleg Gordijewski, w swojej książce twierdził, iż Hopkins był sowieckim agentem. Z opublikowanych w 1996 dokumentów archiwum Mitrochina wynika, iż Hopkins przekazał sowieckiemu ambasadorowi informację, iż jeden z agentów KGB w Stanach Zjednoczonych jest podsłuchiwany przez CIA. Do dziś brak jednak innych jednoznacznych dowodów, które mogą potwierdzać zarzuty Gordijewskiego.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Stanisław Żerko, Biograficzny leksykon II wojny światowej, Poznań: Wydawnictwo Nauka i Innowacje, 2014, s. 182, ISBN 978-83-63795-77-1.