Helvella albella

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Helvella albella
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

grzyby

Typ

workowce

Klasa

kustrzebniaki

Rząd

kustrzebkowce

Rodzina

piestrzycowate

Rodzaj

piestrzyca

Gatunek

Helvella albella

Nazwa systematyczna
Helvella albella Quél.
C. r. Assoc. Franç. Avancem. Sci. 24(2): 621 (1896) [1895]

Helvella albella Quél. – gatunek grzybów z rodziny piestrzycowatych (Helvellaceae)[1].

Systematyka i nazewnictwo[edytuj | edytuj kod]

Pozycja w klasyfikacji według Index Fungorum: Helvella, Helvellaceae, Pezizales, Pezizomycetidae, Pezizomycetes, Pezizomycotina, Ascomycota, Fungi[1].

Po raz pierwszy takson ten opisał w 1896 r. Lucien Quélet i jest do tej pory obowiązująca[1]. Synonim: Leptopodia albella (Quél.) Boud.[2]

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Owocnik

Składający się z siodłowato wygiętego kapelusza i trzonu. Kapelusz o średnicy 2–5 (7) cm, siodłowaty, nieregularnie pofalowany i skręcony, złożony z dwóch wzniesionych, okrągławych płatów z podwiniętymi brzegami. Powierzchnia zewnętrzna kasztanowobrązowa, orzechowobrązowa, ochrowobrązowa, pomarańczowobrązowa, czarniawobrązowa, wewnętrzna biaława, szara, szarobrązowa do żółtobrązowej, drobnoziarnista do gruboziarnistej, drobno filcowata. Trzon o wysokości 4–10 cm wysokości i grubości 0,5–1 cm, nieco cylindryczny, wewnątrz pełny, chrzęstny, śnieżnobiały, co najwyżej lekko żółtawy, nie żłobiony, lekko matowy[3].

Cechy mikroskopowe

Worki 300–350 × 18–25 µm. Zarodniki w masie białe, 18–25 × 11–17 µm, eliptyczne, bezbarwne, gładkie, z dużymi centralnie położonymi gutulami. Parafizy proste lub rozgałęzione u podstawy, septowane[3].

Gatunki podobne

Helvella ephippium, Helvella latispora, Helvella compressa, Helvella elastica, Helvella lacunosa, Helvella crispa, Helvella latispora, Cudonia circinans[3].

Występowanie i siedlisko[edytuj | edytuj kod]

Helvella albella występuje w Ameryce Północnej, Europie i Azji. W Europie jest szeroko rozprzestrzeniona i podano wiele jej stanowisk od Morza Śródziemnego po Islandię i południową część Półwyspu Skandynawskiego[4]. W piśmiennictwie naukowym jedyne stanowisko tego gatunku w Polsce podano w 2018 r. w projektowanym Turnickim Parku Narodowym[5]. Więcej stanowisk i bardziej aktualnych podaje internetowy atlas grzybów. Znajduje się w nim na liście gatunków zagrożonych i wartych objęcia ochroną[6].

Grzyb naziemny, saprotrof. Występuje w lasach, na trawiastych leśnych ścieżkach, często między mchami pod sosnami lub świerkami. Owocniki pojawiają się od lata do późnej jesieni[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Index Fungorum [online] [dostęp 2023-02-27] (ang.).
  2. Species Fungorum [online] [dostęp 2023-02-27] (ang.).
  3. a b c d Braune Sattellorchel, Weißliche Lorchel, Braunhütige Sattellorchel [online], 123Pilzsuche [dostęp 2023-02-27] (niem.).
  4. Występowanie Helvella albella na świecie (mapa) [online], gbif.org [dostęp 2023-02-27].
  5. B. Gierczyk i inni, Grzyby projektowanego Turnickiego Parku Narodowego i jego otuliny - wstępne wyniki badań, [w:] M.D. Boćkowski (red.), Projektowany Turnicki Park Narodowy. Stan walorów przyrodniczych – 35 lat od pierwszego projektu parku narodowego na Pogórzu Karpackim, Nowosiółki Dydyńskie: Fundacja Dziedzictwo Przyrodnicze, s. 175–227.
  6. Aktualne stanowiska Helvella albella w Polsce [online], gbif.org [dostęp 2023-02-27].