Henry Rider Haggard

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Henry Rider Haggard
Allan Quatermain i jego oddział (scena z powieści Zemsta Maiwy)

Henry Rider Haggard (ur. 22 czerwca 1856 w Bradenham, Norfolk, zm. 14 maja 1925 w Londynie) – brytyjski pisarz, autor powieści przygodowych z akcją rozgrywającą się w egzotycznych miejscach, najczęściej w Afryce.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jako młody człowiek przebywał w Natalu i Transwalu (obecnie w RPA), pracując w kolonialnej administracji. Haggarda zainspirowały spotkania z eksploratorami Afryki, odkryte tam bogactwa mineralne i ruiny starożytnych zaginionych cywilizacji, takie jak Wielkie Zimbabwe. Powrócił do Anglii w 1882 roku. Miał być prawnikiem, ale pochłonęło go pisanie powieści. W 1885 roku ukazały się Kopalnie króla Salomona – pierwsza powieść cyklu o Allanie Quatermainie (łącznie 18 tytułów), którą sfilmowano kilkakrotnie (ostatnio w 2004 roku). Inne głośne i popularne jego utwory z fabułą osadzoną w Afryce to Allan Quatermain, She (Ona) oraz Ayesha. Wśród bardziej znanych w jego twórczości są też Córka Montezumy i sensacyjno-historyczna powieść Kleopatra.

Od 1889 roku przyjaźnił się z Rudyardem Kiplingiem[potrzebny przypis].

W Polsce pisarz był już popularny za życia[potrzebny przypis] i w okresie międzywojennym; ponowne ożywienie poczytności jego książek nastąpiło na początku lat 90. XX wieku. W 1951 wszystkie jego utwory zostały wycofane z polskich bibliotek i objęte cenzurą[1].

Oprócz wyżej wymienionych, do poczytniejszych i częściej wznawianych u nas jego powieści należą:

  • Córka mądrości (Wisdom′s Daughter)
  • Dziecię z kości słoniowej (The Ivory Child)
  • Pierścień królowej Saby (Queen Sheba′s Ring)
  • Potwór Heu-Heu (Heu-Heu, or the Monster)
  • Święty kwiat (Allan and the Holy Flower)
  • Zemsta Maiwy (Maiwa′s Revenge)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Cenzura PRL: wykaz książek podlegających niezwłocznemu wycofaniu 1 X 1951 r. miejsce: Nortom, 2002, s. 15. ISBN 83-85829-88-1.