Henryk VI Luksemburski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Henryk VI Luksemburski
Ilustracja
hrabia Luksemburga
Okres od 1281
do 5 czerwca 1288
Poprzednik Henryk V Blondel
Następca Henryk VII
Dane biograficzne
Dynastia Luksemburgowie
Data urodzenia 1240
Data śmierci 5 czerwca 1288
Ojciec Henryk V Blondel
Matka Małgorzata
Żona Beatrycze d'Avesnes
Dzieci Henryk VII,
Baldwin,
Małgorzata,
Felicitas,
Walram

Henryk VI (ur. 1240 r., zm. 5 czerwca 1288 r.) – hrabia Luksemburga od 1281 r.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Henryk VI był najstarszym synem Henryka V Blondela i Małgorzaty z Baru. Sprawował władzę w Luksemburgu już wtedy, gdy jego ojciec towarzyszył królowi Francji Ludwikowi IX Świętemu w VII wyprawie krzyżowej.

Tron hrabiowski objął po śmierci ojca w 1281 r. Wkrótce potem zaangażował się w liczne spory z sąsiadami. Konflikt z arcybiskupem Trewiru spowodował obłożenie Henryka klątwą. Zaangażowanie w wojnę o sukcesję limburską (która wybuchła w 1283 r. po śmierci ostatniej z książąt Limburga Ermengardy) doprowadziło do katastrofy. Henryk VI (który sam wywodził się w linii męskiej od księcia Limburga Walrama III) zginął w bitwie pod Wörringen. Oprócz niego zginęli także wszyscy jego bracia: Baldwin, Walram i przyrodni brat Henryk.

Rodzina[edytuj | edytuj kod]

Henryk poślubił w latach 1260-1261 Beatrycze d'Avesnes (zm. 1 marca 1321), córkę Baldwina z Avesnes. Z tego związku pochodziło pięcioro dzieci:

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Józef Łaptos: Historia Luksemburga. W: Historia małych krajów Europy: Andora, Liechtenstein, Luksemburg, Malta, Monako, San Marino. Józef Łaptos (redakcja). Wrocław: Zakład Narodowy im. Ossolińskich, 2002, s. 165. ISBN 83-04-04590-7.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]