Herb województwa sandomierskiego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Chorągiew ziemi sandomierskiej podczas bitwy pod Grunwaldem.

Herb województwa sandomierskiego – w polu pierwszym naprzemiennie ułożone po trzy pasy srebrne i czerwone, zaczynając od góry czerwonym; w polu drugim dziewięć złotych gwiazd sześcioramiennych ułożonych w prostokącie. Od herbu ziemi sandomierskiej wywodzi się herb ziemi sądeckiej, którym pieczętuje się dziś powiat nowosądecki.

Opisy w źródłach historycznych[edytuj | edytuj kod]

Ziemia sandomierska trzecia w kolejności, w pierwszej części ma trzy jasne [przyp. w tekście występuje słowo glaucas, które oznaczać może także „lśniące”, „szarozielone”, „szarawe”, patrz: starogreckie γλαυκός] i czerwone pasy, w drugiej zaś trzy rzędy gwiazd, a w każdym z nich cztery gwiazdy w błękitnym polu.

Woiewodztwo Sedomierskie używa ná choragwi Tarcżey, ná ktorey od połowice trzy polá cżerwone á trzy białłe: druga połowicá ma pole błekitne, ze trzemi rzedámi gwiazd.

[T]arcza na dwoje podzielona, z lewej strony w błękitnem polu 9 gwiazd, po trzy w rzędzie, z prawej zaś trzy czerwone pasy w białem polu.

W Królestwie Kongresowym[edytuj | edytuj kod]

Historyczny herb ziemi sandomierskiej stał się w XIX wieku herbem nowego województwa sandomierskiego w Kongresówce. Po zniesieniu województw służył za herb guberni sandomierskiej, by po jej likwidacji przez krótki czas stanowić element herbu guberni radomskiej.

W II Rzeczypospolitej[edytuj | edytuj kod]

Według przygotowanego w 1928 roku projektu rozporządzenia prezydenta II Rzeczypospolitej herb dawnego województwa sandomierskiego miał stanowić część herbu województwa kieleckiego.

Współcześnie[edytuj | edytuj kod]

Dawny herb województwa sandomierskiego na tarczy hiszpańskiej jest dziś herbem powiatu sandomierskiego. Można go też odnaleźć w herbach powiatów końskiego, przysuskiego, radomskiego, szydłowieckiego i tarnobrzeskiego oraz województwa świętokrzyskiego. Przed reformą administracyjną w 1999 roku identycznym herbem do tego używanego obecnie przez województwo świętokrzyskie posługiwało się województwo kieleckie.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Projekt Rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w sprawie nadania herbów województwom, AAN, PRM 59-10, s. 18-21

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]