Powiat szydłowiecki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Powiat szydłowiecki
powiat
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo  Polska
Województwo mazowieckie
TERYT 1.14.21.30.00.0
Siedziba Szydłowiec
Starosta Włodzimierz Górlicki
Powierzchnia 452,22 km²
Populacja (2011)
• liczba ludności

40 784
• gęstość 90,19 os./km²
Urbanizacja 30,15%
Tablice rejestracyjne WSZ
Adres urzędu:
pl. Marii Konopnickiej 7
26-500 Szydłowiec
Szczegółowy podział administracyjny
Plan
Liczba gmin miejsko-wiejskich 1
Liczba gmin wiejskich 4
Położenie na mapie województwa
Mazowsze Szydłowiecki.png
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Powiat szydłowiecki
Powiat szydłowiecki
Ziemia 51°14′N 20°51′E/51,233333 20,850000
Strona internetowa
Portal Portal Polska
Mapa powiatu
Garb Gielniowski, widok z wieży ratusza w Szydłowcu
Korzeniówka – rzeka przepływająca przez Szydłowiec
Kamieniołom "Podkowiński", historyczne miejsce wydobycia piaskowca
Starostwo powiatowe w Szydłowcu

Powiat szydłowieckipolski powiat znajdujący się w województwie mazowieckim, reaktywowany w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Szydłowiec.

Od północy graniczy z powiatem przysuskim i radomskim, od wschodu z powiatem starachowickim, od zachodu z powiatem koneckim, a od południa z powiatem skarżyskim. Południową, zachodnią i częściowo wschodnią granicę powiatu szydłowieckiego stanowi granica województwa mazowieckiego z województwem świętokrzyskim.

Gospodarkę tworzy głównie rolnictwo, następnie przemysł i handel. Liczne chronione tereny leśne na południu powiatu są znaczącym atutem, podobnie zabytki architektury i techniki które czynią turystykę elementem gospodarki, szczególnie w gminie Szydłowiec i Chlewiska.

Podział administracyjny[edytuj]

W skład powiatu wchodzą:

Gmina Liczba ludności (2006)[1] Powierzchnia
POL Szydłowiec COA.svg Szydłowiec
(w tym miasto)
19 390
(62,3%)
138,15 km²
(15,8%)
POL gmina Chlewiska COA.svg Chlewiska 6244
124,2 km²
POL gmina Jastrząb COA.svg Jastrząb 5059
54,79 km²
POL gmina mirow COA.PNG  Mirów 3805 53,05 km²
POL gmina Oronsko COA.svg Orońsko 5723 81,91 km²
Razem 40 204 452,22 km²

W obrębie powiatu znajduje się 1 miasto i 99 miejscowości wiejskich, w 86 sołectwach.[potrzebny przypis]

Geografia[edytuj]

Powiat szydłowiecki położony jest na granicy różnych regionów (fizycznogeograficznego, administracyjnego, etnograficznego) co przyczynia się do różnorodności naturalnej i kulturowej całego powiatu. Obszar powiatu jest ściśle związany z regionem świętokrzyskim i Radomiem co powoduje pewną odmienność od mazowieckiej części województwa.[potrzebny przypis]

Położenie[edytuj]

Powiat szydłowiecki leży w przeważającej części na Przedgórzu Iłżeckim, południowo-wschodnią część powiatu zajmuje Garb Gielniowski. Obie te jednostki wchodzą w skład Wyżyny Kieleckiej, która jest częścią Wyżyny Małopolskiej. Niewielkie północne skrawki w gminie Orońsko pokrywa Równina Radomska, część Wzniesień Południowomazowieckich, Nizin Środkowopolskich.

Historycznie oraz kulturowo terytorium powiatu znajduje się w Małopolsce, w ziemi sandomierskiej Czasami potocznie powiat szydłowiecki nazywa się "ziemią szydłowiecką" leżącą na Mazowszu, co jednak nie jest prawdą gdyż nazwy jednostek podziału administracyjnego zwykle nie odzwierciedlają etnograficznego podziału na regiony.

Morfologia[edytuj]

Przechodząca przez powiat granica regionów powoduje duże zróżnicowanie wysokościowe terenu. Garb Gielniowski to pas wzniesień zbudowanych z piaskowców, które licznie występują w okolicach Szydłowca. Najwyższe wzniesienia przekraczają 300 m n.p.m., m.in. Altana – 408, która jest najwyższym wzniesieniem w województwie mazowieckim[2], Cymbra – 378 oraz Skłobska Góra – 347.

Przedgórze Iłżecie to liczne grzbiety zbudowane ze skał wapienno-marglistych, w których rozwijają się zjawiska krasowe, widoczne niekiedy na powierzchni w postaci lejów i zapadlisk. Równina Radomska to głównie obszar rolniczy, słabo porośnięty lasami. Na terytorium powiatu przeważają tereny lekko faliste.

Klimat[edytuj]

Powiat szydłowiecki położony jest w strefie umiarkowanej, kontynentalnej. Średnia temperatura powietrza w styczniu waha się od -4 do -3 °C. zaś w lipcu najczęściej odnotowywaną miarą jest 18 °C. Średnia temperatura roczna w powiecie wynosi około 7 °C.

W powiecie można dostrzec przejściowość klimatu Polski pomiędzy wpływem oceanu i kontynentu. Powiat szydłowiecki leży w strefie klimatycznej, gdzie dominują czynniki kontynentalne. Toteż roczna średnia opadów atmosferycznych w powiecie waha się między 500 a 400 mm wody. Dość zapuszczona w głąb Polski strefa wpływu klimatu morskiego wpływa na powiat szydłowiecki długim okresem wegetacyjnym roślin, od około 200 do 210 dni.[potrzebny przypis]

Hydrologia[edytuj]

Terytorium powiatu szydłowieckiego znajduje się w dorzeczu Wisły. Średnia zasobność wód podziemnych, wykorzystywana jest w rolnictwie i przemyśle. Większość obszaru leży w zlewni rzeki Radomki. Główną oś hydrograficzną powiatu stanowi rzeka Szabasówka z dopływami: Korzeniówką, Jabłonicą i Oronką. Swoje źródła mają na terenie powiatu: Oleśnica, Iłżanka, Kamienna.

Największe zbiorniki wodne to zalewy w Koszorowie, Szydłowcu, Chlewiskach, Jastrzębiu i Aleksandrowie. Inne mniejsze to m.in. stawy w Łaziskach, Orłowie, Mirowie, Orońsku, Szydłowcu oraz fosa w Parku Radziwiłłowskim.

Geologia[edytuj]

Powiat szydłowiecki pod względem geologicznym zbudowany jest głównie z osadów mezozoicznych okresu jurajskiego oraz utworów trzeciorzędowych. Występują tu liczne surowce mineralne takie jak: ruda żelaza, wapień, margiel, piaskowiec, gliny ogniotrwałe i ceramiczne oraz żwiry i piaski.

Na terenie powiatu szydłowieckiego dominują gleby średniej i słabej jakości, klas V i VI bielicowe na podłożu kamiennym, piaszczystym i gliniastym. W powiecie występują także na niewielkich obszarach gleb brunatnych i rędzin mieszanych.

Turystyka[edytuj]

Powiat szydłowiecki należy do terenów atrakcyjnych turystycznie i kulturalnie w województwie mazowieckim. Występują tu liczne obiekty świadczące o bogatym dziedzictwie historycznym obszaru i położeniu w dawnej Puszczy Świętokrzyskiej. Atrakcje turystyczne stanowią nieczynne kamieniołomy, parki, pomniki przyrody, miejsca pamięci a także historyczne obiekty przeszłości.

Zabytki[edytuj]

Świadectwa historycznej przeszłości powiatu szydłowieckiego znajdują się głównie w gminach: Chlewiska, Orońsko oraz Szydłowiec. Historia wielu miejscowości leżących na obszarze powiatu sięga średniowiecza. Miejscowości te zawdzięczają swój rozwój eksploracji bogactw naturalnych, głównie kamienia piaskowca i rud żelaz, a następnie w późniejszym czasie rozwojowi przemysłu piwowarskiego, garbarskiego i metalowego.

Zespół urbanistyczny Szydłowca należy do najbardziej oryginalnych w regionie,[potrzebny przypis] poprzez monumentalne budowle: kościoła farnego, ratusza i zamku (zaliczanych do I grupy weryfikacyjnej) oraz nietypowego historycznego układu ulic, który pomimo dużych przekształceń w XIX i XX wieku, zachował swój średniowieczny charakter. Do innych zabytków na terenie miasta należą: kirkut, który jest największym cmentarzem żydowskim w subregionie,[potrzebny przypis] cmentarz parafialny, mieszczący kwatery żołnierzy z I i II wojny światowej oraz liczne kamieniołomy z Górą Trzech Krzyży.

W Orońsku swoją siedzibę ma Centrum Rzeźby Polskiej, które zajmuje XIX-wieczny zespół pałacowo-parkowy. Składa się on z odrestaurowanych budynków: pałacu, oficyny, kaplicy, oranżerii i zabudowań gospodarczych. Dworek związany jest z osobą Józefa Brandta, gdzie tworzył i prowadził szkołę przez większą część życia.

W siedzibie gminy Chlewiska są: kościół parafialny pw. św. Stanisława, wzniesiony na początku XVI wieku na miejscu pierwszego z 1121 roku, pałac obronny, dawny zamek rodu Chlewiskich wzniesiony w późnym średniowieczu, kapliczka na wyspie z figurą św. Jana Nepomucena oraz Huta Żelaza, wybudowana w latach 1882–1892 przez Francuskie Towarzystwo Metalurgiczne.

Inne zabytki na terenie powiatu to kościoły w Jastrzębiu i Wysokiej, pałac w Łaziskach oraz park wiejski w Mirowie.

Przyroda[edytuj]

Południowa część powiatu to liczne lasy, rezerwaty i tereny rekreacyjne. Udział procentowy lasów jest najwyższy w subregionie i znacznie przewyższa średnią województwa 32% (województwo 22%). Na terenie powiatu znajdują się obszary podlegające ochronie, są to:

W skład rezerwatów przyrody wchodzą: rezerwat "Polesie" na terenie gminy Chlewiska oraz rezerwaty "Cis A" i "Cis B" w pobliżu Majdowa w gminie Szydłowiec. Dwa ostatnie, o powierzchni 9,25 ha i 6,1 ha, utworzono w roku 1953 dla ochrony naturalnego środowiska cisa. Rosnące na wilgotnych terenach cisy w formie drzewiastej i krzewiastej dorastają do 9 m wysokości.

Na terenie gminy Mirów prowadzone są prace nad ustanowieniem rezerwatu "Góra Piekło". Rezerwat "Piekło Mirowskie" ma zostać utworzony celu zachowania unikalnych form skałkowych zbudowanych z piaskowców środkowojurajskich z oryginalnymi formami skalnymi takimi jak: platformy, progi, występy i bloki i chronioną roślinnością: podrzeń żebrowiec i widłaki.

Obszary chronionego krajobrazu tworzą duży kompleks leśny zwany Lasami Przysusko-Szydłowieckimi. W kompleksie występują różne gatunki drzew takie jak: sosna, jodła, buk zwyczajny, modrzew polski, jawor, dąb szypułkowy. Większość lasów na terenie powiatu, wchodzi w Obręb Leśny Szydłowiec, nadleśnictwa Skarżysko.

Na terenie powiatu występują liczne pomniki przyrody, w gminie Orońsko znajduje się zabytkowy park z czarną olchą oraz pomnik przyrody ożywionej – aleja z XIX wiecznymi lipami, jesionami i klonami. Szczególnie atrakcyjne krajobrazowo są okolice: Aleksandrowa, Borek, Huty, Leszczyn i Majdanek gdzie występują liczne cisy, dęby oraz lipy szerokolistne, pochodzące z XVII wieku. Natomiast w gminie Szydłowiec znajduje się duży kompleks leśny z XIX wiecznymi bukami, klonami, jaworami.

Miejsca pamięci[edytuj]

W powiecie szydłowieckim istnieje wiele miejsc pamięci, które są ściśle powiązane z wojskami które przemierzały ten teren. Większość z nich pochodzi z okresu powstania styczniowego i II wojny światowej.

Obiekty tego typu znajdują się w miejscowościach: Barak, gdzie 8 września 1939 roku 36 DP rez. stoczyła krwawy bój z oddziałami 2 DL Wehrmachtu, Antoniów gdzie 21 sierpnia 1944 roku oddział Wybranieckich AK stoczył zwycięską bitwę z oddziałami niemieckimi, Barak gdzie znajduje się pomnik upamiętniający bitwę z 8 września 1939 roku, Ciechostowice gdzie miała miejsce bitwa partyzantów z wojskami niemieckimi, Guzów gdzie w 1607 stoczono roku bitwę wojsk koronnych z rokoszanami, Skłoby gdzie hitlerowcy dokonali pacyfikacji 11 kwietnia 1940 roku, zabijając 261 mieszkańców i paląc całą zabudowę wsi, Stefankowie gdzie 22 kwietnia 1863 roku doszło do zwycięskiej potyczki powstańców z wojskami rosyjskimi.

Szlaki[edytuj]

Przez teren powiatu przebiega szlak turystyczny czerwony szlak Partyzancki łączący Szydłowiec, Chlewiska, Ruski Bród, Anielin oraz Inowłódz. Szlak rozpoczyna się na cmentarzu partyzanckim pod Skarbową Górą, przebiega przez lasy jodłowe Garbu Gielniowskiego oraz sosnowe bory Puszczy Pilickiej. Na trasie znajdują się miejsca związane z walkami oddziału dowodzonego przez mjr Hubala oraz innych oddziałów partyzanckich z czasów II wojny światowej, jak również liczne zabytki architektury obronnej i sakralnej.

Władze powiatu wprowadziły w 2007 roku 10 szlaków rowerowych, polegający na stworzeniu jednolitego systemu identyfikacji szlaków oraz współpracy ze Stowarzyszeniem Rozwoju Ziemi Szydłowieckiej. W ramach projektu utworzono kilka szlaków rowerowych:

Historia[edytuj]

Pierwsze formalne związki miasta z najbliższą okolicą zaczynają się już w 1553 roku, kiedy to Mikołaj Radziwiłł utworzył hrabstwo szydłowieckie. Powiat szydłowiecki istniał w latach 1809–1866 i obejmował dobra rządowe samsonowskie, suchedniowskie i bodzentyńskie, a więc poważną część Staropolskiego Zagłębia Przemysłowego. W kilka lat później Szydłowiec stał się siedzibą nadleśnictwa oraz dyrekcji obwodu górniczego. W 1802 roku, po śmierci Macieja Radziwiłła dobra Szydłowieckie przeszły w drodze licytacji w ręce księżnej Anny Sapieżyny, która z kolei w 1828 roku odsprzedała dobra Szydłowieckie skarbowi Królestwa Polskiego.

Powiat szydłowiecki reaktywowano 1 października 1954 roku w województwie kieleckim, jako jeden z pierwszych powiatów utworzonych tuż po wprowadzeniu gromad w miejsce dotychczasowych gmin (29 września 1954) jako podstawowych jednostek administracyjnych PRL. Na powiat szydłowiecki złożyły się 1 miasto i 22 gromad, które wyłączono z dwóch powiatów w województwie kieleckim (w praktyce gromady te należały do tych powiatów przez zaledwie dwa dni)[3]:

1 stycznia 1956 roku gromady Kowala i Młodocin (Większy) powróciły do powiatu radomskiego[4] (gromadę Młodocin zlikwidowano 31 grudnia 1961 roku[5]). 1 stycznia 1959 roku zniesiono gromadę Barak a jej obszar włączono do gromady Śmiłów[6]. 31 grudnia 1959 roku zniesiono gromady Rogów (włączono do gromad Mirów i Gąsawy Rządowe), Wola Lipieniecka (włączono do gromad Wałsnów i Jastrząb) i Zdziechów (włączono do gromad Śmiłów i Wysoka)[7].

31 grudnia 1961 roku siedzibę gromady Chronów przeniesiono z Chronowa-Kolonii do Łazisk a siedzibę gromady Śmiłów przeniesiono ze Śmiłowa do Szydłowca; nazwy jednostek zmieniono na gromada Łaziska i gromada Szydłowiec[8]; tego dnia zniesiono też gromadę Wałsnów jej obszar włączono do gromad Chronów, Jastrząb i Orońsko[9]. 1 stycznia 1969 roku do powiatu szydłowieckiego przyłączono gromadę Skarżysko Książęce z powiatu iłżeckiego[10].

Po zniesieniu gromad i reaktywacji gmin z dniem 1 stycznia 1973 roku powiat szydłowiecki podzielono na 1 miasto i 7 gmin[11] :

Po reformie administracyjnej obowiązującej od 1 czerwca 1975 roku terytorium zniesionego powiatu szydłowieckiego włączono do nowo utworzonego województwa radomskiego, oprócz gminy Bliżyn, która pozostała w województwie kieleckim (mocno zmniejszonym)[13]. Wraz z reformą administracyjną z 1999 roku przywrócono w województwie mazowieckim powiat szydłowiecki o obszarze mniejszym od granic z 1975 roku (gmina Wierzbica znalazła się w powiecie radomskim w tymże województwie a gmina Bliżyn w powiecie skarżyskim w województwie świętokrzyskim)[14]. Porównując obszar dzisiejszego powiatu szydłowieckiego z obszarem z 1954 roku można zauważyć że niektóre tereny znajdują się obecnie w powiatach radomskim i przysuskim.

Demografia[edytuj]

Liczba ludności (dane z 30 czerwca 2005):

  Ogółem Kobiety Mężczyźni
  osób  % osób  % osób  %
Ogółem 40 204 100 20 367 50,66 19 837 49,34
Miasto 12 118 30,14 6140 15,27 5978 14,87
Wieś 28 086 69,86 14 227 35,39 13 859 34,47
 • Piramida wieku mieszkańców powiatu szydłowieckiego w 2014 roku[15].


Piramida wieku powiat szydlowiecki.png

Komunikacja[edytuj]

transport drogowy[edytuj]

 • Główną arterią powiatu jest droga krajowa nr 7 (E77) (GdańskWarszawaKrakówChyżne). Część tej trasy tworzy obwodnicę Szydłowca i krzyzuje się na wysokości miejscowości Szydłówek z drogą wojewódzką nr 727 (KlwówPrzysuchaSzydłowiecWierzbica). Odcinek Szydłowiec→Wierzbica tej trasy jest przystosowany do ruchu ciężarowego.
 • Drogi powiatowe:
  • 34301 (Rzuców→Cukrówka→Pawłów)
  • 34305 (Rzuców→Ostałów→Krzęcin)
  • 34308 (Chustki→Wysoka→Korzyce→Wieniawa)
  • 34310 (Ostałów-Kresy→Borkowice)
  • 34311 (Chlewiska→Cukrówka→Ostałów→Korzyce)
  • 34312 (Chlewiska→Nadolna→Borkowice)
  • 34313 (Szydłowiec-Książek→Aleksandrów→Niekłań Wielki→Stąporków)
  • 34315 (Chlewiska→Aleksandrów→Huta→Mroczków)
  • 34316 (Ruski Bród→Skłoby→Stefanków)
  • 34401 (Chronów-Kolonia Górna→Wawrzyszów→Wolanów)
  • 34467 (Wierzbica→Mirów→Mirzec)
  • 34471 (Orońsko→Kowala)
  • 34472 (Orońsko→Wierzbica)
  • 34474 (Dobrut→Lipienice)
  • 34475 (Jastrząb→Kolonia Kuźnia)
  • 34476 (Jastrząb→Gąsawy Rządowe)
  • 34477 (Szydłowiec→Gąsawy Rządowe→Mirów→Osiny)
  • 34478 (Barak→Sadek→Zbijów Duży→Trębowiec)
  • 34479 (Szydłowiec→Sadek→Szydłowiec-stacja kolejowa)
  • 34481 (Szydłowiec-Książek→Majdów→Bliżyn)
  • 34482 (Ciechostowice→Łazy)
  • 34483 (Szydłowiec-Praga→Krzęcin→Omięcin→Mniszek)
  • 34484 (Zaborowie→Omięcin→Wieniawa)
  • 34485 (Zastronie→Zaborowie→Łaziska)
  • 34486 (Szydłowiec-Irena→Zdziechów→Ciepła→Łaziska)
  • 34487 (Wałsnów→Ciepła)
  • 34488 (Orońsko→Łaziska→Wolanów)
  • 34489 (Łaziska→Chronów-Kolonia Górna→Guzów)
  • 34490 (Chronów-Kolonia Górna→Mniszek)
  • 34491 (Orońsko→Guzów→Wolanów)

Kolej[edytuj]

Przez powiat przechodzą dwie zelektryfikowane linie kolejowe pierwszego rzędu. Pierwszą z nich jest linia relacji Warszawa→Radom→Kielce→Kraków. Na terenie powiatu znajdują się trzy stacje tej linii: Gąsawy, Jastrząb i Szydłowiec. Druga to linia relacji Radom→Tomaszów Mazowiecki→Koluszki, która posiada jedną stację na terenie tego powiatu, w Chronowie.

Zmiany terytorialne[edytuj]

Samorząd[edytuj]

Skład Rady Powiatu szydłowieckiego I kadencji (1999-2002)
L.p. Nazwisko i imiona blok polityczny gmina funkcja
1. Bodo Janina PS Jastrząb członek Zarządu Powiatu
2. Bugajski Jerzy UW Szydłowiec
3. Czapnik Wiesław Andrzej UW Szydłowiec przewodniczący Komisji Zdrowia, Opieki Społecznej i Rodziny
4. Dentkowska Teodora PS Szydłowiec przewodnicząca Komisji Budżetu i Finansów
5. Dworak Stanisław BIM Szydłowiec członek Zarządu Powiatu
6. Figarski Stanisław UW Szydłowiec
7. Gula Jan Stanisław SLD Jastrząb wiceprzewodniczący Rady Powiatu
8. Kosno Zofia BIM Jastrząb przewodnicząca Komisji Rewizyjnej
9. Kozioł Stanisław AWS Chlewiska
10. Krzemiński Tomasz Franciszek AWS Szydłowiec wiceprzewodniczący Komisji Budżetu i Finansów
11. Lachowski Andrzej SLD Orońsko członek Zarządu Powiatu
12. Łyżwa Adolf AWS Szydłowiec wiceprzewodniczący Komisji Rozwoju Gospodarczego, Mienia i Promocji
13. Marasek Tadeusz PS Orońsko przewodniczący Komisji Rolnictwa, Leśnictwa, Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
14. Marcinkowski Marek Antoni AWS Szydłowiec do 1999 przewodniczący Rady Powiatu
15. Moryś Maciej Andrzej SLD Szydłowiec
16. Nędzka Kazimierz Gerard PS Chlewiska przewodniczący Komisji Rozwoju Gospodarczego, Mienia i Promocji
17. Pacek Wanda PS Mirów przewodnicząca Komisji Edukacji, Kultury, Kultury Fizycznej i Turystyki
18. Półtorak-Berus Jadwiga wiceprzewodnicząca Rady Powiatu
19. Sadownik Marek Marian PS Chlewiska przewodniczący Komisji Porządku Publicznego i Bezpieczeństwa
20. Sokołowski Marek AWS Szydłowiec przewodniczący doraźnej Komisji Regulaminowo-Statutowej
21. Środa Roman SLD Szydłowiec
22. Świercz Tadeusz PS Szydłowiec przewodniczący Rady Powiatu od 1999
23. Turek Stanisław SLD Chlewiska wiceprzewodniczący Komisji Opieki Społecznej i Rodziny
24. Włodarczyk Julian AWS Jastrząb
25. Woźniak Roman Bogusław PS Orońsko starosta; przewodniczący Zarządu Powiatu
źródło: T. Świercz, Rada Powiatu w Szydłowcu po roku działalności, "Samorządowiec. Miesięcznik Regionalny" 2000: nr 3, s. 9.
Skład Rady Powiatu szydłowieckiego II kadencji (2002-2006)
L.p. Nazwisko i imiona partia gmina funkcja
1. Adamczyk Krystyna Samorząd Ziemi Szydłowieckiej Szydłowiec
2. Basiak Jarosław Zbigniew Samorząd Ziemi Szydłowieckiej
3. Bodo Janina PSL Jastrząb
4. Czerwiak Józef SLD
5. Figarski Józef Samorząd Ziemi Szydłowieckiej Szydłowiec Starosta Powiatu
6. Figarski Marek Zygmunt PSL
7. Górlicki Ryszard PSL Szydłowiec
8. Jaśkiewicz Leszek Ryszard Samorząd Ziemi Szydłowieckiej
9. Jerz Maciej Antoni Liga Prawicy Razem Szydłowiec
10. Kosno Zofia SLD Jastrząb
11. Ludew Artur Samorząd Ziemi Szydłowieckiej Szydłowiec
12. Łękawska Anna SLD Szydłowiec
13. Sadownik Marek Marian PSL Chlewiska
14. Sierawski Cezary Włodzimierz Samoobrona RP
15. Sowiński Waldemar Tomasz PSL Chlewiska
16. Woda Andrzej Szymon Samorząd Ziemi Szydłowieckiej Chlewiska
17. Ziółkowski Krzysztof Piotr Wspólnota Ziemi Szydłowieckiej Szydłowiec
PKW: wyniki wyborów do Rady Powiatu Szydłowieckiego w 2002 r.
Skład Rady Powiatu szydłowieckiego III kadencji (2006-2010)
L.p. Nazwisko i imiona komitet wyborczy gmina funkcja
1. Adamczyk Krystyna Wspólnota Ziemi Szydłowieckiej
2. Basiak Jarosław Zbigniew Porozumienie Samorządowo-Gospodarcze
3. Budzyński Piotr PO
4. Gnat Danuta PO
5. Gula Jan Stanisław SLD Jastrząb
6. Jaśkiewicz Leszek Ryszard PiS Chlewiska Wiceprzewodniczący Rady Powiatu
7. Majewska Barbara Porozumienie Samorządowo-Gospodarcze Szydłowiec Członek Zarządu Powiatu
8. Mamla Rajmund Kazimierz PSL Szydłowiec
9. Siembiot Mirosława Hanna Solidarni Szydłowiec Członek Zarządu
10. Sokołowski Marek Porozumienie Samorządowo-Gospodarcze Szydłowiec Przewodniczący Rady Powiatu
11. Sowiński Waldemar Tomasz Solidarni Chlewiska
12. Stanik Monika PiS
13. Stąpor Dariusz Solidarni Mirów Wiceprzewodniczący Rady Powiatu
14. Wanat Barbara PSL
15. Wlazło Adam PSL Szydłowiec Członek Zarządu Powiatu
16. Woda Andrzej Szymon Wspólnota Ziemi Szydłowieckiej
17. Woźniak Roman Bogusław PSL Orońsko Wicestarosta Powiatu
PKW: wyniki wyborów do Rady Powiatu Szydłowieckiego w 2006 r.
Skład Rady Powiatu szydłowieckiego IV kadencji (2010-2014)
1. Adamczyk Krystyna Wspólnota Ziemi Szydłowieckiej Szydłowiec przewodnicząca Komisji Edukacji, Kultury i Bezpieczeństwa
2. Basiak Jarosław Zbigniew Porozumienie Samorządowo-Gospodarcze przewodniczący Komisji Budżetu, Rozwoju Gospodarczego i Rolnictwa
3. Bracha Andrzej sekretarz Komisji Rewizyjnej
4. Czerwiak Józef[16] SLD Szydłowiec
5. Figarski Marek Zygmunt PSL członek Zarządu Powiatu
6. Gula Jan Stanisław SLD Jastrząb wiceprzewodniczący Rady Powiatu
7. Ludew Artur Szydłowiec zastępca przewodniczącej Komisji Edukacji, Kultury i Bezpieczeństwa
8. Majewska Barbara Porozumienie Samorządowo-Gospodarcze Szydłowiec członkini Zarządu Powiatu
9. Mamla Dariusz
10. Sadownik Marek Marian PSL Chlewiska przewodniczący Komisji Rewizyjnej
11. Siembiot Mirosława Hanna Solidarni Szydłowiec zastępca przewodniczącego Komisji Zdrowia, Opieki Społecznej i Rodziny
12. Sierawski Cezary Włodzimierz Samoobrona przewodniczący Komisji Zdrowia, Opieki Społecznej i Rodziny
13. Sokołowski Marek Porozumienie Samorządowo-Gospodarcze Szydłowiec przewodniczący Rady Powiatu
14. Sowiński Waldemar Tomasz Solidarni zastępca przewodniczącego Komisji Rewizyjnej; zastępca przewodniczącego Komisji Budżetu, Rozwoju Gospodarczego i Rolnictwa
15. Stanik Monika PiS członek Zarządu Powiatu
16. Wlazło Adam PSL Szydłowiec wiceprzewodniczący Rady Powiatu
17. Woźniak Roman Bogusław PSL Orońsko wicestarosta powiatu
Skład Rady Powiatu szydłowieckiego V kadencji (2014-2018)
L.p. Nazwisko i imiona Partia Gmina dodatkowa funkcja
1. Bodo Janina PSL Jastrząb wiceprzewodnicząca Rady Powiatu; członkostwo w komisjach: 1) Edukacji, Kultury i Bezpieczeństwa
2. Gołosz Anita Elżbieta Solidarny Samorząd przewodnicząca Rady Powiatu; członkostwo w komisjach: 1) Budżetu, Rozwoju Gospodarczego i Rolnictwa, 2) Zdrowia, Opieki Społecznej i Rodziny
3. Górlicki Robert Maciej Wspólnota Ziemi Szydłowieckiej Szydłowiec wiceprzewodniczący Komisji Edukacji, Kultury i Bezpieczeństwa; członkostwo w komisjach: 1) Rewizyjna
4. Gólicki Włodzimierz Porozumienie Gospodarcze Szydłowiec Starosta Szydłowiecki; przewodniczący Zarządu Powiatu; członkostwo w komisjach: 1) Budżetu, Rozwoju Gospodarczego i Rolnictwa, 2) Zdrowia, Opieki Społecznej i Rodziny
5. Kornatowski Piotr Walenty PiS Szydłowiec członkostwo w komisjach: 1) Budżetu, Rozwoju Gospodarczego i Rolnictwa
6. Majewska Barbara Wspólnota Ziemi Szydłowieckiej Szydłowiec wiceprzewodnicząca Komisji Budżetu, Rozwoju Gospodarczego i Rolnictwa; członkostwo w komisjach: 1) Rewizyjna
7. Majstrak-Gromek Aneta Agnieszka PiS wiceprzewodnicząca Komisji Zdrowia, Opieki Społecznej i Rodziny, członkostwo w komisjach: 1) Edukacji, Kultury i Bezpieczeństwa
8. Mamla Dariusz KWW Samorządowo-Społeczny Chlewiska wiceprzewodniczący Rady Powiatu; członkostwo w komisjach: 1) Budżetu, Rozwoju Gospodarczego i Rolnictwa, 2) Edukacji, Kultury i Bezpieczeństwa
9. Mamla Rajmund Kazimierz PSL Szydłowiec wiceprzewodniczący Komisji Rewizyjnej
10. Nędzka Kazimierz Gerard[17] Solidarny Samorząd Chlewiska przewodniczący Komisji Rewizyjnej; członkostwo w komisjach: 1) Budżetu, Rozwoju Gospodarczego i Rolnictwa
11. Nojek Sławomir Adam SLD Szydłowiec członkostwo w komisjach: 1) Budżetu, Rozwoju Gospodarczego i Rolnictwa, 2) Rewizyjna
12. Parszewski Krzysztof KWW Samorządowo-Społeczny przewodniczący Komisji Edukacji, Kultury i Bezpieczeństwa; sekretarz Komisji Rewizyjnej
13. Rejczak Krzysztof Leszek PSL Chlewiska członek Zarządu Powiatu; członkostwo w komisjach: 1) Budżetu, Rozwoju Gospodarczego i Rolnictwa
14. Siebyła Karol Arkadiusz Porozumienie Gospodarcze Szydłowiec członek Zarządu Powiatu; członkostwo w komisjach: 1) Budżetu, Rozwoju Gospodarczego i Rolnictwa, 2) Edukacji, Kultury i Bezpieczeństwa
15. Sierawski Cezary Włodzimierz Porozumienie Gospodarcze przewodniczący Komisji Zdrowia, Opieki Społecznej i Rodziny; członkostwo w komisjach: 1) Rewizyjnej
16. Woźniak Roman Bogusław PSL Orońsko zastępca Starosty Szydłowieckiego; członkostwo w komisjach: 1) Zdrowia, Opieki Społecznej i Rodziny
17. Zawodnik Paweł Solidarny Samorząd Szydłowiec członek Zarządu Powiatu; członkostwo w komisjach: 1) Budżetu, Rozwoju Gospodarczego i Rolnictwa
Źródło: BIP pow. szydłowieckiego [dost. 13.03.2015].

Przypisy

 1. Lucyna Nowak, Joanna Stańczyk, Agnieszka Znajewska: Ludność. Stan i struktura w przekroju terytorialnym (Stan w dniu 30 VI 2006 r.). Warszawa: Główny Urząd Statystyczny, 2006. ISSN 1734-6118. (pol.)
 2. Stowarzyszenie Rozwoju Ziemi Szydłowieckiej, Szlaki Rowerowe Ziemi Szydłowieckiej, Szydłowiec 2007, s. 31
 3. Dz. U. z 1954 r. Nr 49, poz. 236
 4. Dz.U. 1955 nr 44 poz. 288
 5. Uchwała nr 23/61 § 14 pkt 5 WRN w Kielcach oraz Dz. Urz. WRN w Kielcach z dn. 30 listopada 1961r, Nr 14 poz.129
 6. Uchwała nr 21/58 z dn. 18.10.1958 § 5 WRN w Kielcach oraz Dz. Urz. WRN w Kielcach z dn. 31.12.1958, Nr 12 poz. 130
 7. Uchwała nr 9/59 z dn. 12.06.1959 § 5.1 WRN w Kielcach oraz Dz. Urz. WRN w Kielcach z dn. 21.12.1959, Nr 13 poz. 96
 8. Uchwała nr 24/61§ 14 pkt. 3 WRN w Kielcach oraz Dz. Urz. WRN w Kielcach z dnia 30. 11. 1961 r., Nr 14 poz.130
 9. Uchwały nr 23/61 § 17 WRN w Kielcach oraz Dz. Urz. WRN w Kielcach z dn. 30 listopada 1961r, Nr 14 poz.129
 10. Dz. Urz. WRN w Kielcach z dn. 23 .12 1968 r., Nr 27 poz. 226
 11. Polska – Zarys encyklopedyczny. PWN, 1974
 12. Obszary, z których 1 stycznia 1973 roku utworzono gminę Bliżyn przeniesiono tego samego dnia z powiatu kieleckiego do powiatu szydłowieckiego – Dz. U. z 1972 r. Nr 50, poz. 324
 13. Dz. U. z 1975 r. Nr 17, poz. 92
 14. Dz. U. z 1998 r. Nr 103, poz. 652
 15. http://www.polskawliczbach.pl/powiat_szydlowiecki, w oparciu o dane GUS.
 16. 29 VI 2011 zajął miejsce Krzysztofa Ziółkowskiego, po złożonej przez niego rezygnacji. Por. M. Sokołowski, Zmiany w powiecie..., "Dom na Skale" R. 7: 2011 (30.06.) [wyd. el.: [http://domnaskale.net.pl/artykul/zmiany-w-powiecie ] [dost. 25.01.2014].
 17. Otrzymał mandat 12.12.2015 r. po wygaszeniu mandatu przez Komisarza Wyborczego w Radomiu, Grzegorza Wójtowicza Waldemarowi Sowińskiego, który objął mandat wójta gm. Clewiska. Por. Protokół z wyborów do Rady Powiatu Szydłowieckiego sporządzony dn. 18 XI 2014 r. przez Powiatową Komisję Wyborczą w Szydłowcu, s. 3 - Arch. Starostwa Pow. Szydłowiec (zespół n/opr.) [wersja el.: [http://www.bip.szydlowiecpowiat.akcessnet.net/upload/20141124094922xgjp2shl7f64.pdf], dost. 13.03.2015]; Post. nr 48/O/14 Kom. Wyb. Radom z dn. 12.12.2014 r. - Arch. Starostwa Pow. Szydłowiec (zespół n/opr.) [wersja el.: [file:///C:/Users/Admin/Desktop/20141212103542i5qkskljp0pt.pdf], dost. 13.03.2015].

Bibliografia[edytuj]

 • D. Słomińska–Paprocka, Szydłowiec i okolice, Szydłowiec: Starostwo Pow., 2003.
 • Mała Ojczyzna Świętokrzyskie. Dziedzictwo kulturowe, red. G. Okła, Kielce: Zakł. Wyd. SFS, 2002.