Herostrates

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Herostrates
Ἡρόστρατος
Data i miejsce śmierci

356 p.n.e.
Efez

Zawód, zajęcie

szewc

Narodowość

Grek

Herostrates albo Herostratos (gr. Ἡρόστρατος) – szewc żyjący w IV wieku p.n.e. w Efezie, owładnięty obsesją zyskania wiecznej sławy. Uznał, że miejsce w historii może mu zapewnić tylko wielka zbrodnia.

W 356 p.n.e. podpalił efeski Artemizjon, jeden z siedmiu cudów świata. Został skazany na śmierć, a jego imię miało być wymazane ze wszystkich pisanych dokumentów (damnatio memoriae). Procedura ta nie została jednak przeprowadzona wystarczająco dokładnie, gdyż historia o podpalaczu przetrwała w formie wzmianki, której autorem był Teopomp.

Uznawany za pierwszego terrorystę w dziejach ludzkości[1], Herostrates stał się synonimem człowieka dążącego za wszelką cenę do osiągnięcia sławy, nawet za cenę wielkiego przestępstwa. W psychologii taką postawę określa się terminem „kompleksu Herostratesa”.

Herostrates zapisał się również w polskiej literaturze. Do jego postaci bezpośrednio odwołuje się Jan Lechoń w wierszu Herostrates, określając w ten sposób siebie, zrywającego z martyrologią narodu polskiego i tendencjami romantycznymi[2][3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Historia terroryzmu Polskie Radio 24
  2. Herostrates - interpretacja - Jan Lechoń, lekcjapolskiego.pl [dostęp 2021-05-09].
  3. Autor: Adrianna Strużyńska, Herostrates – interpretacja wiersza, Zinterpretuj.pl, 21 marca 2021 [dostęp 2021-05-09] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]