Przejdź do zawartości

Hey Ram

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Hey Ram
Gatunek

dramat, romans, musical

Data premiery

18 lutego 2000

Kraj produkcji

Indie

Język

hindi, urdu, tamilski

Czas trwania

202 min

Reżyseria

Kamal Hassan

Scenariusz

Kamal Hassan
Manohar Shyam Joshi

Główne role

Kamal Hassan
Shah Rukh Khan
Hema Malini
Rani Mukerji
Girish Karnad
Naseeruddin Shah
Vasundhara Das

Muzyka

Ilaiyaraaja

Zdjęcia

Tirru

Montaż

Renu Saluja

Produkcja

Kamal Hassan

Dystrybucja

Raajkamal Films International

Hey Ram (dewanagari: हे राम, nasta'liq: ہے رام, tłumaczenie: „Oh Ram!” lub „O, Boże!”, inne tytuły: „Hey! Ram”, „Hey Ram: Augenblicke der Zärtlichkeit”, „Augenblick der Zärtlichkeit”) to kontrowersyjny dramat indyjski, który miał premierę w 2000 roku jednocześnie w języku hindi i w tamilskim. Reżyserem, scenarzystą i producentem jest odtwórcą głównej roli Kamal Hassan. Tłem dramatu są pół fikcyjne wydarzenia związane z podziałem Indii, bratobójczymi walkami między hinduistami a muzułmanami i zamachem na Gandhiego. Historię dramatu bohatera opowiada wnukowi umierający starzec 6 grudnia 1999 roku w siódmą rocznicę zniszczenia przez hinduistów meczetu Babri w Ayodhya.

Film był indyjskim kandydatem do Oscara.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Saketh Ram (Kamal Hassan), 89-letni bramin z Madrasu umiera otoczony troskliwą opieką wnuka. Karetka przewożąca go do szpitala zostaje zatrzymana z powodu zamieszek religijnych związanych z rocznicą zburzenia przez hinduskich ekstremistów meczetu w Ayodhya. Umierający mężczyzna, nieprzytomny pod maską tlenową, widzi przed oczyma swoją młodość, czas, który odcisnął najwyraźniejsze piętno na jego życiu.

Rok 1947. Indie po 150 latach okupacji brytyjskiej odzyskują nareszcie upragnioną wolność, ale cena jej jest bardzo wysoka. Odchodzący Brytyjczycy zwracając Indiom wolność dzielą je na dwa kraje muzułmański Pakistan i Indie. Granice rozszczepionego na dwie części Pakistanu przecinają dwa stany. Na zachodzie – Pendżab i na wschodzie – Bengal. Zaczynają się walki między hindusami i muzułmanami. Rusza wielki exodus – miliony hindusów i sikhów uciekają z Pakistanu do Indii. Miliony muzułmanów ucieka z Indii do Pakistanu.

Hinduski bramin Saketh pracuje przy wykopaliskach cywilizacji Harappa. Obok niego jego przyjaciel muzułmanin Amjad Ali Khan (Shah Rukh Khan). Anglicy przerywają prace z powodu zamieszek religijnych. Wolni od pracy obaj świętują w gronie przyjaciół ciesząc się swoją obecnością, żartując sobie, śpiewając razem, pijąc. Roześmiani, objęci, odurzeni przyjaźnią i alkoholem. Wkrótce Saketh wyjeżdża do Bengalu do swojej żony Aparny (Rani Mukerji). Przyjechawszy do Kalkuty Saketh jest poruszony nastrojem strachu, który panuje w mieście. Żona boi się otworzyć drzwi spodziewając się napaści. Jego obecność uspokaja ją. Stęsknieni za sobą okazują sobie czułość i namiętność kochając się. W domu niewiele jest jedzenia, bo sklepy zamknięto z powodu zamieszek. Mimo jej niepokoju Saketh wychodzi poszukać otwartego sklepu. Przez ulice przewalają się wzburzone tłumy. Udaje mu się uratować hinduską kobietę napastowaną przez muzułmanów. Gdy wraca do domu zastaje w mieszkaniu kilku mężczyzn. Spętany przez nich, słyszy krzyki wielokrotnie gwałconej żony. Gdy zostają sami, miota się przy niej daremnie próbując zatamować krew z poderżniętego gardła. Wybiega oszalały na płonące ulice. Chce zabijać muzułmanów! Zrozpaczony tym, co widzi i tym, co robi, trafia na Shrirama Abhayankara (Atul Kulkarni), hinduskiego ekstremistę przepełnionego nienawiścią do muzułmanów. Oskarża on o tragedię w kraju... Gandhiego. Uważa on, że nie opowiadając się zdecydowanie po stronie hindusów, Gandhi wzmocnił pozycję muzułmanów i doprowadził do podziału Indii, do powstania Pakistanu.

Mija pewien czas i rodzina aranżuje małżeństwo Saketha z młodziutką Mythili Iyengar (Vasundhara Das), ale okazuje się, że Saketh nie jest w stanie zbliżyć się do kogokolwiek. Obecność dziewczyny budzi w nim wciąż wspomnienia Aparny. Dręczą go też obrazy zabijanych ludzi, także tych, którzy zginęli z jego ręki. Nagle, nic nie mówiąc żonie wyjeżdża do Kalkuty. Błądzi śladami bolesnej przeszłości. Dopytuje o samego siebie w domu, w którym kiedyś był szczęśliwy z Aparną, na co ktoś odpowiada mu, że może nie znaleźć tej osoby, bo w tym domu dokonano masakry. Ten wyjazd uspokaja jego serce. Zaczyna się zbliżać do żony. Uczy się odczuwać wobec niej czułość, gdy ponowne spotkanie z Shriramem Abhayankarem czyni z niego człowieka misji, narzędzie hinduskich ekstremistów. Saketh zrywając więzi z przeszłością, z rodziną ma przyjechać natychmiast do Delhi, aby... zabić Gandhiego.

Motywy kina indyjskiego[edytuj | edytuj kod]

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]