Hieronim z Pragi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Bohater wiary
Hieronim
męczennik, bohater wiary,
Reformator Kościoła
ilustracja
Data i miejsce urodzenia

ok. 1378
Praga

Data i miejsce śmierci

30 maja 1416
Konstancja

Czczony przez

Kościoły protestanckie
wspólnotę anglikańską
husytów

Wspomnienie

6 lipca

Spalenie na stosie Hieronima z Pragi
Tablica pamiątkowa w Pradze

Hieronim z Pragi (ur. ok. 1378 w Pradze, zm. 30 maja 1416 w Konstancji) − czeski teolog, zwolennik husytyzmu i wiklefyzmu, bohater wiary Kościołów protestanckich.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Pochodził z rodziny szlacheckiej. Studiował w Heidelbergu, Kolonii, Paryżu i Oksfordzie. Odbył podróż do Ziemi Świętej, po powrocie został profesorem na praskim uniwersytecie.

Zaangażował się w rodzący się ruch narodowy dążący do ograniczenia wpływów obcokrajowców, zwłaszcza Niemców, w Pradze, a jednocześnie rozpoczął głoszenie nauki Johna Wiklefa, którego poznał w Oksfordzie w Anglii i przywiózł jego pisma do Czech. W wielu miastach europejskich wytaczano mu procesy o herezję.

W 1410 przebywał krótko w Polsce. Wykładał później w Peszcie i Wiedniu, gdzie miał opinię heretyka. Podczas kolejnego pobytu w Polsce dowiedział się o odbywającym się procesie Jana Husa w Konstancji, dokąd przybył w tajemnicy 4 kwietnia 1415. Próbował uzyskać gwarancję bezpieczeństwa od uczestników soboru, ale został ujęty i poddany przesłuchaniom i torturom. Po tym odwołał na piśmie głoszone poglądy niewystarczająco, zaś później w pełni, a przede wszystkim odżegnał się od wiklefyzmu i husytyzmu, uznając za jedynie prawdziwą naukę katolicyzm. We wznowionym procesie 27 kwietnia 1416 wycofał jednak pismo odwołujące błędy, za co został uznany za heretyka i skazany na śmierć przez spalenie na stosie, co też wykonano[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Józef Magnuszewski, Historia literatury czeskiej. Zarys, Wrocław 1973, s. 46.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • František Šmahel: Jeroným Pražský. Praga 1966.
  • Pavlíček, Ota i Herold Vilém: Jerome of Prague. Hasło w: Lagerlund. H. (ed.): Encyclopedia of Medieval Philosophy. Springer 2011, s. 584-587.
  • Lea, Henry C. (2004). A History of the Inquisition of the Middle Ages Part Two. Kessinger Publishing, LLC. ISBN 0-7661-8894-9

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]